Za změnou evropského stranického dresu není dle politologa Petra Kanioka ze strany šéfa hnutí ANO Andreje Babiše snaha měnit politiku v Evropě. Důvodem je záměr sbírat politické body v domácí politice díky kritice Evropské unie. Vznik nové skupiny Patriots for Europe (Patrioti pro Evropu) v neděli ve Vídni vedle Babiše oznámili maďarský premiér Viktor Orbán a šéf Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Herbert Kickl.

Podle Babiše, který minulý týden oznámil odchod z frakce evropských liberálů (Renew Europe) i evropské strany ALDE, má nové uskupení změnit evropskou politiku tak, aby znovu sloužila národům a lidem. Už dříve uvedl, že nová skupina bude mít program zaměřený na suverenitu, bezpečnost, boj proti nelegální migraci a změnu Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). „Změníme evropskou politiku tak, aby znovu sloužila národům a našim lidem. Budeme upřednostňovat národní suverenitu před federalismem, svobodu před příkazy a mír před válkou,“ doplnil po dnešním oznámení ve Vídni.

Zmíněný brněnský politolog z Masarykovy univerzity Petr Kaniok uvedl, že od frakce lze čekat jen negaci unijních politik, minimum vlastních alternativních řešení a velmi agresivní rétoriku. „Z mého pohledu je její vznik jednoznačně motivovaný snahou sbírat na kritice EU domácí body,“ dodal. Babiš dostane možnost pouze deklarovat, že je proti, což jeho marketingu naprosto lahodí, uvedl politolog na síti X.

Aliance Patrioti pro Evropu má zatím 24 europoslanců. Hnutí ANO jich „dodalo“ sedm, maďarský Fidesz 11 a FPÖ šest. Už teď tak o jeden mandát překračuje podmínku minimálního počtu 23 evropských poslanců. Pro ustavení frakce musí ještě získat poslance z dalších čtyř států EU. Minimum je totiž sedm. 

Mezi možné spojence se dá počítat například italská Liga vicepremiéra Mattea Salviniho nebo nizozemská Strana pro svobodu Geerta Wilderse. Otevřená spolupráci je i německá Alternativa pro Německo (AfD). Její předsedkyně Alice Weidelová po nedělním stranickém sjezdu v Essenu vznik frakce přivítala. „V krátkodobém horizontu se nepřipojíme, ale kdo ví, co budeme dělat ve střednědobém a dlouhodobém horizontu,“ uvedla.

Potvrzení proruského kurzu, zní z vládní koalice

Kritičtí jsou k novému uskupení představitelé českých vládních stran. „Jejich aktivity budou směřovat k oslabení spolupráce s EU. Což je proti národním zájmům všech států EU. Ale je to v zájmu Ruska,“ uvedl nově zvolený europoslanec Jan Farský (STAN). Očekává, že frakce bude předkládat návrhy, které nebudou mít šanci v Evropském parlamentu uspět, ale umožní politikům vymezovat se proti EU.

O proruském zaměření uskupení hovoří i další politici. „Orbán i FPÖ dlouhodobě odmítají podporu Ukrajině a také zpochybňují, že Rusko je hrozbou pro Evropu,“ uvedla europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). Podle ní se potvrzuje, že ANO a Babiš pro Česko znamenají bezpečnostní hrozbu. „Teď už je to naprosto jasné – Andrej Babiš je přítel přátel Ruska,“ doplnila.

Šéfka TOP 09 a sněmovny Markéta Pekarová Adamová hovoří o prohlubujícím se spojenectví Babiše a Orbána. „Už nikdo nemůže zpochybnit, že Andrej Babiš se inspiruje Orbánovým autoritářstvím a napomáháním Kremlu. Je třeba nazývat věci pravými jmény: Patrioti pro Evropu jsou pátou kolonou Ruska v EU,“ dodala.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist