Policie propustila všech pět cizinců zadržených kvůli sobotnímu incidentu na pražském Staroměstském náměstí, nikoho neobvinila. Věcí se dál zabývá, mohlo jít o přestupek. ČTK to dnes sdělil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Podle informací ČTK videonahrávky incidentu od zúčastněných i z městského kamerového systému neposkytly důkaz, že by někdo z účastníků potyčky u stánku dobrovolníků vybírajících peníze na pomoc Ukrajině schvaloval agresi Ruska vůči této zemi. Na vývoj v případu upozornil server Novinky.cz.

„Z vyhodnocení dosud dostupných důkazů nebylo možné nyní dovodit trestní odpovědnost žádné ze zadržených osob,“ uvedl Cimbala. „V současné době nadále probíhá podrobné zpracování věci zejména s ohledem na její kvalifikované posouzení či zvážení případné přestupkové odpovědnosti osob, které se do incidentu zapojily,“ dodal. Podle informací ČTK je možné, že při potyčce se její účastníci mohli dopustit výtržnictví nebo jen přestupku.

Jednoho z cizinců policie zadržela hned po incidentu, další čtyři na pražském letišti. Cimbala uvedl, že zadrženými byli občané jednoho ze států Evropské unie, podle informací ČTK šlo o lidi s německým občanstvím, z nichž někteří pocházeli z jednoho z postsovětských států. „Tři zadržené osoby byly pro provedení nutných úkonů propuštěny již 3. června. Dvě zadržené osoby byly propuštěny dnes,“ podotkl Cimbala.

Vyšetřovatelé podle informací ČTK využili překlady všech dostupných videonahrávek a neidentifikovali nic, co by byť jen naznačovalo schvalování ruské útočné války na Ukrajině. Incident má podle dosavadních zjištění charakter takzvaného situačního konfliktu, který se vyhrotil kvůli neochotě obou stran ze sporu vystoupit. „Státní zastupitelství též při odborném posuzování věci reflektuje rozhodovací praxi soudů vztahující se k intenzitě společenské škodlivosti jednání při situačních konfliktech,“ uvedl Cimbala.

Organizace In Iustitia, která mimo jiné zaznamenává předsudečné násilí včetně protiukrajinských i protiruských incidentů, dnes na síti X uvedla, že jednání mělo být posouzeno minimálně jako trestný čin výtržnictví. Napadení podle organizace mířilo na stánek kvůli jeho informačnímu obsahu. Cizinci dobrovolníkům u stánku podle organizace řekli, že je skvělé, jakým způsobem Rusové zacházejí s lidmi na Ukrajině. In Iustitia se proto neztotožňuje s názorem státního zastupitelství. „Využijeme dostupných právních nástrojů k tomu, abychom dosáhli odpovídající právní ochrany pro naše klienty a klientky,“ dodala organizace ve svém vyjádření.

Video incidentu, které natočil jeden z dobrovolníků, se v neděli objevilo na sociální síti X. Dobrovolníci ze stánku organizace Prague Maidan, která pomáhá Ukrajině, mluvili v médiích o tom, že jeden z nich dostal pěstí a další byl poraněn deštníkem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist