Česká pirátská strana má staronového předsedu. Ivan Bartoš i letos obhájil svůj post a stranu vede nepřetržitě od roku 2016. Jeho jediná vyzývatelka Markéta Gregorová v druhém kole volby neuspěla.

Volba je součástí víkendového brněnského sněmu Pirátů. Možnost hlasovat přes webové rozhraní mají při jednání celostátního fóra všichni členové vládní strany, kterých je zhruba 1200.

V prvním kole hlasy poslalo 820 členů pirátské strany , každý měl možnost dát dva. Bartoš v prvním kole získal 569 hlasů, Gregorová 455.  Ve druhém kole měl Bartoš 556 hlasů, Gregorová 300. 

Před dvěma lety ve druhém kole hlasování získal Bartoš 662 z 948 hlasů a porazil senátora Lukáše Wagenknechta, kterého podpořilo 265 hlasujících.  

Piráti by podle obhajujícího předsedy Bartoše měli voličům dále nabízet změnu a překonávat bariéry. V dnešním kandidátském projevu v Brně zdůraznil výdrž, pracovitost, obětavost a odvahu dělat správné věci. Jeho protikandidátka Gregorová zdůraznila snahu věnovat se vnitřní organizaci strany. Její vize oslovila menšinu straníků, byla ale úspěšnější než předchozí vyzyvatel Ivana Bartoše Wagenknecht.

Ivan Bartoš nyní musí Piráty připravit na volební klání. Na začátku června čekají celou EU volby do Evropského parlamentu, ve kterém Piráti obhajují tři mandáty. Volební sezóna pokračuje na podzim kombinací senátních a krajských voleb. V příštím roce pak přijdou zásadní volby do sněmovny. Pozice stávajících vládních stran přitom není silná, současné volební preference ukazují na úspěch ANO a SPD, Piráti si však drží pozici třetí nejsilnější strany s přibližně desetiprocentní podporou.