V Česku v neděli silničáři či hasiči postupně odstraňovali následky silného sobotního sněžení po uklidnění situace v noci. Na jihu Čech večer skončil kalamitní stav. Dálnice D1 byla po sobotních problémech s havarovanými či uvízlými kamiony průjezdná. Se sněžením se ještě potýkaly třeba regiony na severovýchodě Moravy a ve Slezsku. Výstrahu před sněžením, sněhovými jazyky a závějemi, platnou původně do nedělního odpoledne, ale meteorologové odvolali. Kvůli potížím se sněhovými kalamitami v sousedních zemích byly zrušeny některé vlakové spoje a také některé lety na pražském ruzyňském letišti.

Český hydrometeorologický ústav v neděli dopoledne zrušil výstrahu před sněžením. Nově ale vydal výstrahu před silným mrazem. Zasáhne zřejmě celé Česko, v noci na pondělí může být až minus 16 stupňů Celsia. Od pondělního odpoledne pak opět platí výstraha před sněhovými jazyky a závějemi.

Zřejmě největší problémy po pátečním a hlavně sobotním sněžení byly v Jihočeském kraji. Hejtman Martin Kuba (ODS) tam proto v sobotu ráno vyhlásil kalamitní stav. V neděli vpodvečer Kuba řekl, že k 18:00 kalamitní stav odvolává. Za největší problém označil odklízení sněhu, které může v noci zkomplikovat silný mráz.

V noci na neděli nasadili jihočeští silničáři na silnice veškerou techniku, což je 200 sypačů. „Situace je pod kontrolou. Tenké vrstvy sněhu jsou všude, nejde to očistit na asfalt, ale nemáme nic nesjízdného,“ řekl ráno dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Martin Šulista.

Zcela odstraněny byly k 16. hodině problémy s dodávkami elektřiny na jihu Čech. V sobotu bylo kvůli sněhové kalamitě v Jihočeském kraji bez proudu až kolem 10 tisíc odběrných míst. V neděli ráno firma EG.D evidovala ještě 2400 míst bez proudu, hlavně na Českokrumlovsku, Prachaticku a Českobudějovicku, řekl mluvčí energetické společnosti E.ON Lubomír Budný. Českobudějovická teplárna také obnovila dodávky tepla pro všechna sídliště ve městě. Desítky tisíc lidí v Budějovicích byly bez tepla a teplé vody půl dne.

Dálnice D1 byla v neděli na Vysočině již plně průjezdná. V sobotu se na ní stalo několik nehod, po sobotní ranní nehodě kamionu na 97. kilometru vznikla kolona o délce až 20 kilometrů. V neděli měly kamiony na Vysočině problémy hlavně na některých silnicích nižších tříd, místy se tvořily sněhové jazyky. Silničáři vyjeli přes noc na Vysočině se 109 sypači, měli 188 výjezdů. „V noci se to zafoukávalo hlavně na Třebíčsku u Hrotovic, tam byly až metrové závěje,“ řekl dispečer krajské správy a údržby silnic Vysočiny Petr Paštyka.

V dalších regionech v Česku silničáři odstraňovali sníh napadlý v sobotu i čerstvý sníh. Hasiči ráno například v Hradci Králové a ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších odklízeli ze silnic spadlé stromy. Sněžilo nově třeba v Karlovarském kraji. Na dálnici D6 v okolí Kynšperka nad Ohří byla dopoledne na vozovce vrstva sněhu s vyjetými kolejemi v jednom pruhu. V Plzeňském kraji byla dálnice D5 mokrá s rozbředlým sněhem. Po poledni se stala na 110. kilometru nehoda, která uzavřela na D5 provoz do 15:30.

V Moravskoslezském kraji byla už v sobotu večer uzavřena pro nákladní vozy silnice mezi Opavou a Fulnekem. V regionu se v neděli tvořily sněhové jazyky. S odklízením sněhu pomáhalo i několik vozidel hasičů, kteří na cisterny nasadili pluhy. Mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl uvedl také, že sanitky zasahovaly u tří desítek lidí, kteří se zranili při pádu na sněhu či ledu. V Olomouckém kraji nad ránem přestalo sněžit. Uzavřené zůstávaly podle silničářů cesty mezi Norberčany a Véskou na Olomoucku, mezi Drahany a Nivou a mezi Měrovicemi na Hané a Kojetínem.

V sobotu sněžení přerušilo provoz vlaků v Česku na více než čtyřech desítkách míst. V neděli ráno už kvůli počasí vlaky nejezdily pouze na devíti úsecích, většinou podle webu Českých drah ještě kvůli následkům sobotního sněžení. Z devíti omezení k 08:00 navíc připadala čtyři na přeshraniční dopravu, ve které způsobily problémy sněhové kalamity v Německu, Rakousku a na Slovensku. Omezení vzniklá v Česku se týkala především jihu Čech. K 18:00 bylo omezení na šesti úsecích, přibyl třeba problém v Moravskoslezském kraji v Suchdole nad Odrou kvůli zamrzlé výhybce. Kvůli kalamitám v cizině byly také v sobotu a v neděli zrušeny lety mezi Mnichovem a Prahou a v neděli také mezi Prahou a Vídní. Večer byly stále mnichovské lety zrušeny, kdežto mezi Prahou a Vídní se odpoledne opět létalo.

Silný vítr v neděli znovu zastavil horní úsek kabinové lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Na hřebenech Krkonoš leží 50 až 80 centimetrů sněhu. Horská služba také zvýšila lavinové nebezpečí z prvního na druhý stupeň z pětibodové stupnice. Areál Pražského hradu, který byl v sobotu kvůli sněžení uzavřen, se veřejnosti otevřel.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist