Soud poslal do vazby bývalého primátora Pardubic Martina Charváta (ANO). S dalšími je obviněn z manipulace s veřejnými zakázkami města a jeho firem. Novinářům to ve čtvrtek řekl Charvátův advokát Pavel Jelínek. Státní zástupkyně podala návrhy na vazbu tří obviněných. O Charvátovi soud rozhodl jako o prvním, o dalších nyní rozhoduje.

„Na mého klienta byla uvalena vazba z důvodu, že podle názoru státní zástupkyně, ke kterému se přiklonil i soud, hrozí nebezpečí, že by mohl ovlivňovat několik svědků,“ uved Jelínek. Vazba v tomto případě může trvat maximálně tři měsíce, Jelínek se bude snažit ji zkrátit.

Státní zástupkyně podala návrh na vazbu ještě v případě předsedy Krajské hospodářské komory Jozefa Koprivňanského a bývalé náměstkyně primátora a členky dozorčí rady Rozvojového fondu Pardubice Heleny Dvořáčkové, která je nyní zastupitelkou za SPD, dříve za ANO. Dalších 16 obviněných policie propustila na svobodu.

Podle informací ČTK policie kromě Charváta, Koprivňanského a Dvořáčkové obvinila i současného šéfa Rozvojového fondu Pardubice a zastupitele první městské části Michala Drenka (ANO), místopředsedu představenstva Služeb města Pardubic Aleše Kopeckého nebo předsedu představenstva fondu Pavla Nevečeřala. Charváta a Drenka ve středu předsednictvo hnutí ANO z hnutí vyloučilo.

Mezi obviněnými jsou také bývalý vedoucí odboru majetku a investic magistrátu Jaroslav Hruška, jeho nástupce ve funkci Petr Škoda, který již v úřadu nepracuje, a referent odboru majetku a investic pardubického magistrátu Petr Hušek. Další obvinění jsou zástupci stavebních firem.

Z právnických osob byly obviněny společnosti SBF Pardubice a KTS Integra Pardubice, obě s majetkovou účastí Frydrychových. Celkovou škodu policie vyčíslila na desítky milionů korun.

Média zmiňovala v souvislosti s obviněním Charváta a Dvořáčkové zakázky na rekonstrukci letního stadionu a výstavbu parkovacího domu v jeho sousedství. Obě zakázky získala společnost Porr, podle Jelínka ale mezi obviněnými právnickými osobami nefiguruje, alespoň zatím.

Jelínek ve čtvrtek uvedl, že obvinění Charváta se týká pouze zakázky na výstavbu parkovacího domu. Tu chtěl údajně ovlivnit ve prospěch druhého účastníka soutěže v pořadí. Vítězná firma Porr nabídla nejkratší termín výstavby a Charvát s dalšími nechal zpracovat znalecký posudek, zda je to reálné. „Znalec řekl, že v této lhůtě se to nedá technicky stihnout, takže pan Charvát řekl, že máme vítěze,“ uvedl advokát. Podle něj nikdo další firmu v pořadí nezvýhodňoval. Znalecký posudek stál 240 000 korun, což policie vyčíslila jako škodu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.