Předsednictvo hnutí ANO rozhodlo o vyloučení bývalého pardubického primátora Martina Charváta a šéfa Rozvojového fondu Pardubice a zastupitele první městské části Michala Drenka kvůli kauze na pardubickém magistrátu. Po středečním mimořádném jednání vedení hnutí to oznámil jeho předseda a bývalý premiér Andrej Babiš.

ANO zároveň provede audit ve své pardubické organizaci. Uskuteční se také její mimořádný sněm. Rozpuštění pardubické buňky tak, jako se tomu dříve stalo například u brněnské organizace, Babiš neočekává, řekl na dotaz ČTK. Naopak předpokládá, že bude navržen nový krajský předseda.

Brněnskou buňku ANO zrušilo v roce 2020 kvůli kauze Stoka týkající se manipulace s veřejnými zakázkami na radnici Brno-střed. Bývalému místostarostovi a radnímu městské části Jiřímu Švachulovi soud dříve nepravomocně uložil 9,5 roku vězení. Švachula byl dříve členem ANO.

Policie obvinila 19 lidí a dvě firmy podezřelé z manipulace s veřejnými zakázkami, které vyhlašoval pardubický magistrát a společnosti, jejichž zřizovatelem je město. Podezřívá je z porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, přijetí úplatku, podplacení a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle informací z médií policie zadržela mimo jiné právě bývalého primátora Pardubic, nynějšího radního, člena představenstva a bývalého ředitele Rozvojového fondu Pardubice Charváta a také Drenka.

Babiš pevně věří, že nyní již bývalí členové ANO rezignují na všechny své funkce. „Občas se stává, že někdo odejde z hnutí a funkci, kterou získal díky hnutí, si ponechává, a to samozřejmě není dobře,“ řekl. Doufá, že policie má nezvratné důkazy. Situace je podle něj zklamáním, o Charvátovi mělo hnutí dobré mínění, poznamenal Babiš.

Mezi zadrženými v pardubické kauze byla podle médií i bývalá náměstkyně primátora a členka dozorčí rady Rozvojového fondu Pardubice Helena Dvořáčková, nynější zastupitelka za SPD, dříve za ANO, ředitel Krajské hospodářské komory Josef Koprivňanský, místopředseda představenstva Služeb města Pardubic Aleš Kopecký nebo předseda představenstva fondu Pavel Nevečeřal.

V souvislosti se zásahem se uvádí i firma Instal Hanousek, která podle Mladé fronty Dnes získala od města 87 zakázek za 64 milionů korun. Vedle ní se policisté soustředili na kanceláře stavební firmy Porr v Hradci Králové a Praze, firma pro Pardubice rekonstruovala letní stadion a v současnosti staví v jeho blízkosti parkovací dům.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist