Europoslankyně Martina Dlabajová nebude za ANO příští rok kandidovat do europarlamentu, řekla Deníku. Poukázala na sbližování ANO a SPD. Nepřemýšlí o tom, že by usilovala o znovuzvolení za jinou stranu nebo jinak zůstala v evropské politice, dodala. O tom, že nebude za ANO kandidovat, v tomto týdnu informovala také europoslankyně Dita Charanzová. Nesouhlasí s nynějším konzervativním a národoveckým směřováním hnutí, řekla. Vyjádření předsedy ANO Andreje Babiše ČTK zjišťuje.
„Rozhodla jsem se, že do dalších voleb na kandidátce ANO už nepůjdu. V Evropském parlamentu strávím celkem deset let a je za mnou vidět kus práce,“ řekla Dlabajová Deníku. S Charanzovou dosavadních devět let v Evropském parlamentu zastávají liberální a proevropskou politiku, podotkla. Připomněla, že se po sněmovních volbách v roce 2017 zasazovala o to, aby nevznikla vláda ANO a SPD. „Tehdy jsem to vnímala jako zásadní moment a dodnes jsem hrdá na to, že naše argumenty byly tím, co rozhodlo. Jestli by zabraly i podruhé? Tím si jistá nejsem,“ dodala.
U Babiše končí jedna z nejvlivnějších žen Evropy. Dělá z EU našeho nepřítele, vadí Charanzové
Místopředsedkyně Evropského parlamentu Charanzová to, že nebude příští rok kandidovat v evropských volbách za ANO, řekla v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN). „V Evropském parlamentu jsem devět let prosazovala liberální politiku, donedávna jsem byla místopředsedkyně evropských liberálů. A vidím, že hnutí ANO se teď vydává konzervativním, národoveckým směrem. A tuto politiku já zastávat nebudu,“ zdůraznila Charanzová, která kandidátku ANO před čtyřmi lety vedla.
K rozhodnutí nekandidovat za ANO podle Charanzové přispěla účast předsedy hnutí ANO Andreje Babiše na nedávném setkání konzervativních a národoveckých stran v Budapešti. Charanzové také vadí, že hnutí ANO v současné složité situaci vykresluje Evropskou unii a Brusel jako nepřítele, jako nutné zlo, jako něco, co Česku vnucuje styl života.
Za ANO bylo do europarlamentu v roce 2019 zvoleno šest kandidátů. Mezi nimi také Radka Maxová, která na podzim 2020 oznámila odchod z ANO, k jehož zakládajícím členům patřila. Uvedla, že se hnutí odklonilo od původních idejí a převládají v něm marketingové zájmy. Mandát si ponechala a později začala v Evropském parlamentu zastupovat Sociální demokracii. Babiš Maxovou nepřímo označil za kariéristku a její odchod z ANO přivítal.
S hnutím ANO se ještě během svého mandátu rozešel také tehdejší poslanec Evropského parlamentu Pavel Telička, který byl zvolený za toto hnutí jako lídr kandidátky a nestraník v roce 2014. O tři roky později uvedl, že s Babišem se původně v mnoha otázkách shodovali, později se ale začali rozcházet, například v pohledu na další evropskou integraci, zavedení eura v Česku či prezidenta Miloše Zemana. Získal dojem, že se hnutí ANO odklání od programu, za který byl zvolen, řekl tehdy Telička.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist