V rámci konsolidačního balíčku navrhla vláda přesunout noviny ze snížené do základní sazby daně z přidané hodnoty (DPH), tedy ze současných 10 na 21 procent. Česko tím utržilo evropské prvenství: země EU se snaží udržet pluralitu médií – a v žádné z nich nejsou noviny v základní sazbě. Unie vydavatelů už vládu varovala, že takový krok může být pro část médií likvidační.

Ministr kultury Martin Baxa (ODS) to ovšem odmítá. „Mimořádnou věcí na podporu vzdělanosti a gramotnosti je nulová daň na knihy,“ řekl Baxa pro HN a server Aktuálně.cz po jednání se svými resortními kolegy v Bruselu.

Věděli jste při sestavování konsolidačního balíčku, že Česko bude mít tištěná média jako jediná země EU v základní a nejvyšší sazbě DPH?

Bezpochyby to vláda zvažovala při sestavování balíčku.

Proč je žádoucí, aby noviny v Česku byly přesunuty do vyšší sazby?

Rozhodnutí vlády o tom, že velká většina věcí bude v základní sazbě a některé ve snížené, dopadlo tímto způsobem. Z této úvahy vzešlo, že časopisy – s ohledem na to, že například vědecké časopisy si podporu určitě zaslouží –, budou zařazeny do snížené sazby. V případě knih, což považuju za mimořádné kvůli podpoře četby mezi všemi vrstvami populace, se rozhodlo dokonce o nulové sazbě.

Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. Celé díly poslouchejte na

Bylo součástí úvah vládní koalice „zatopit“ Andreji Babišovi (ANO), který je vaším hlavním politickým konkurentem a zároveň majitelem tištěných médií, například Mladé fronty Dnes nebo Lidových novin?

Vláda se rozhodovala jen podle toho, že se řeklo, že budou dvě sazby a že především z důvodů sociálních, zdravotních a několika málo dalších se některé věci zařadí do té snížené. Proto v segmentu, který se týká mě coby ministra kultury, se rozhodlo, že časopisy budou zařazeny do té snížené a ostatní bude v základní sazbě DPH.

Proč jste se rozhodli omezit pluralitu médií, k čemuž velmi pravděpodobně dojde kvůli nárůstu nákladů pro noviny, a tedy jejich zavírání? Vládu už před tím varovala Unie vydavatelů.

Zatím jsem nezaregistroval, že by došlo k úvahám o uzavření některých tištěných médií. Rozhodnutí je docela čerstvé. Vy vycházíte z úvahy, že dojde současně s přesunutím do základní sazby k omezení názorové plurality. Je samozřejmě legitimní si to myslet. Já jako ministr kultury říkám, že na podporu vzdělanosti a čtenářské gramotnosti je mimořádnou věcí nulová sazba na knihy.

Proč zmiňujete opakovaně knihy? Ty přece neplní stejnou roli jako noviny, tedy být hlídacím psem demokracie a kontrolovat vládu.

Co se týká role hlídacího psa demokracie, časopisy bezpochyby také hrají takovou roli. Nemyslím si hlavně, že existuje univerzální argument, podle kterého by z ponechání novin v základní sazbě a knih v nulové šlo vyvozovat, jak vláda přistupuje ke svobodě slova, k pluralitě ve veřejném prostoru a tak dále.

V Bruselu jste v úterý s ostatními ministry kultury projednávali návrh unijního zákona na podporu a ochranu médií (EMFA), který usiluje o zachování jejich plurality. Nejde zvýšení DPH na tištěná média v Česku proti duchu tohoto návrhu? Ponechání novin ve snížené sazbě doporučila opakovaně i Evropská komise.

Evropský návrh, který jsme dnes projednávali, se týká kontroly médií a dohledu nad nimi. Souvislost s naším rozhodnutím o sazbě daně z přidané hodnoty tam nevidím.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist