Tisíce lidí se i v nepříznivém počasí v sobotu odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protivládní demonstraci Česko proti bídě, kterou svolala strana Právo Respekt Odbornost (PRO).

Šéf PRO Jindřich Rajchl uvedl, že pokud vláda nepřijme požadavky jeho strany nebo neodstoupí, další protest na stejném místě se uskuteční 16. dubna a akce přejde v blokádu vládních budov. Po skončení demonstrace se část účastníků pokusila sundat z Národního muzea ukrajinskou vlajku, policie jich 18 zadržela. Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) označil závěr akce za nepřípustný.

Demonstranti zaplnili v celé šířce náměstí po Opletalovu ulici, ve středu náměstí byli až k Jindřišské. Na transparentech měli lidé mimo jiné nápisy jako „Pryč s Fialovým šaškostrojem“, „Odírají stát, sobě přidávají" nebo „Stop válce, stop NATO“. Pískali na píšťalky, skandovali „Hanba!“, „Demisi!“ nebo „Šmejdi“. Policie na dotaz ČTK nechtěla odhadovat počet účastníků.

„Dnes jsme se přišli shromáždit, abychom se téhle bídě postavili. Aby nám už nikdy nevládli vysílači signálů, pletačky svetrů, majitelky kabelkových tanků nebo hráči vojenských simulací na mobilních telefonech. Aby už nikdy nevládly v téhle zemi zájmy nadnárodních korporací, ale aby nám vládla vláda, která bude mít na prvním místě zájmy občanů České republiky,“ řekl právník Rajchl.

Na závěr akce uvedl, že pokud vláda do 10. dubna nepřijme požadavky jeho strany nebo nepodá demisi, uskuteční se 16. dubna další demonstrace na Václavském náměstí, jež přejde v blokádu vládních budov.

Premiér Petr Fiala (ODS) je přesvědčen o tom, že projevy, vystupující i vznášené požadavky hovoří samy za sebe, nevidí tedy důvod dnešní protivládní demonstraci na pražském Václavském náměstí dále komentovat, sdělil ČTK mluvčí vlády Václav Smolka.

Demonstrace skončila po třech hodinách zhruba v 17:00, několik set demonstrantů se poté přesunulo k budově Národního muzea, kde žádali sundání ukrajinské vlajky. Z druhé strany magistrály je podporovalo několik set dalších pokřikem „sundejte ten hadr“. Později přistoupili k provolávání hesla „Čechy Čechům“, které po několika minutách změnili na „českou vlajku“.

Do muzea se podle policejní mluvčí Violety Siřišťové pokusilo dostat několik desítek lidí. Po opakovaných výzvách, aby zanechali protiprávního jednání, policie 18 z nich zajistila pro neuposlechnutí výzvy. Dva policisté byli při zákroku zraněni, uvedla policie na twitteru.

Policie demonstranty u muzea vyzvala k odchodu, na místo dorazili těžkooděnci, kteří zablokovali vstup do muzea. Později dorazily policejní posily. Na schodech před muzeem došlo k několika strkanicím, dav na protější straně magistrály při nich křičel na policisty „hanba“ a „mlátí naše lidi“. Zhruba po hodině se demonstranti začali rozcházet.

Rakušan závěr demonstrace odsoudil. „Očekávám, že organizátoři se od těchto projevů násilí distancují. Vyvolává to totiž dojem, že celá tzv. demonstrace proti bídě byla jen zástěrkou proruské provokace, a k takovým projevům rozhodně nemůžeme být tolerantní,“ uvedl. K samotné demonstraci ČTK sdělil, že jediný motiv, kterému rozumí, je obava z chudoby. „K tomu, abychom čelili hrozbě chudoby, má ale náš stát dostatek funkčních nástrojů v podobě robustního sociálního systému. Ten nikoho nenechá bez pomoci a ještě zdaleka ho nevyužívají všichni, kdo na to mají nárok,“ uvedl.