Petr Pavel složil ve čtvrtek ve Vladislavském sále Pražského hradu prezidentský slib a zahájil tím své pětileté funkční období. Ceremoniálu se účastnili poslanci, senátoři, členové vlády, hejtmani a další ústavní činitelé a čestní hosté. Pavel byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Na Pražském hradě vystřídal Miloše Zemana.

Pavel na Pražský hrad přijel limuzínou s manželkou Evou před polednem. Před schůzí absolvovali oběd s odcházejícím prezidentským párem. S dlaní položenou na ústavu složil Pavel slib do rukou předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Společnou schůzi obou parlamentních komor vedla předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Stejně jako po jeho příchodu do sálu Pavlovi po složení přísahy, kterou pronesl zpaměti, zákonodárci i hosté dlouho aplaudovali. Krátce po přísaze zahřmělo z nedalekého Petřína 21 dělových salv, v sále samotném zněla česká hymna. Potom Pavel pronesl zhruba čtvrthodinový projev.

Česká společnost není příliš rozdělená, pouze si zvykla víc mluvit o tom, co ji rozděluje, zaznělo v něm mimo jiné. Výsledek prezidentských voleb podle Pavla ukázal, že lidé v Česku dávají přednost pravdě a slušnosti před nenávistnými útoky a překrucováním reality. Dal také příležitost k návratu hodnotové politiky, míní prezident. „Společně čelíme stejným problémům a jedině společně se s nimi také dokážeme úspěšně vypořádat,“ řekl.

Pavel rovněž slíbil, že brzy zveřejní plán konkrétních cílů na prvních 100 dní ve funkci. Takzvaných 100 dnů hájení po nástupu do funkce by mu nebylo vlastní, raději bude kritizován za příliš aktivní start, uvedl. Roli prezidenta považuje za nejtěžší tam, kde končí rozsah jeho pravomocí. „Je fér přiznat hned na začátku, že z tohoto důvodu na mnoho problémů sám nestačím. Budu ale aktivně hledat cesty ve spolupráci se všemi, kdo k takovým řešením mohou přispět,“ sdělil Pavel. Všechny kroky je připraven vysvětlovat a komunikovat.

Pekarová Adamová novému prezidentovi popřála, aby se mu podařilo naplnit očekávání nejen vlastní, ale zejména ta, která do něj vkládá veřejnost. „Zároveň vám přeji odhodlání budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a svobody,“ uvedla.

Po skončení inaugurace Pavel pozdravil veřejnost z balkonu na třetím hradním nádvoří. Promluvil o hodnotách státu a rozvinul prezidentskou standartu, kterou v roce 2015 skupina Ztohoven vyměnila za rudé trenýrky na protest proti politice tehdejšího prezidenta Zemana. Standarta prošla restaurováním a vrátily se na ni symboly, které umělci odstranili a rozstříhali. Vrátit standartu slíbil Pavel na Hrad v době kampaně, stane se součástí prohlídkového okruhu. Následně položil květinu u sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.

Následovala číše vína ve Španělském sále, kam bylo pozváno asi 2500 lidí. Zde Pavel poděkoval manželce Evě, rodině, úzkému týmu i všem podporovatelům včetně harleyářů za podporu. Řekl, že jeho žena stojí za podstatnou částí jeho úspěchu ve volbě hlavy státu. Slíbil, že bude na rozdíl od své předchůdkyně plnohodnotnou první dámou. Zabývat se bude zdravotní prevencí, tématy rodiny a podpory dětí a seniorů. 

Slavnostní odpoledne završí modlitba Te Deum ve svatovítské katedrále.

V pátek chce již Pavel začít vykonávat své prezidentské pravomoci, když ráno jmenuje ministrem životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). V pondělí odjede na první zahraniční návštěvu, povede tradičně na Slovensko.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
20:45
Konec online reportáže

Vážení čtenáři, celý den jsme pro vás pokrývali inauguraci nového prezidenta České republiky Petra Pavla. Tímto se s vámi loučíme a děkujeme za přízeň při sledování této online reportáže. 

20:01
Podpis na prezidentském slibu

 

19:32
Vohralíková vystřídala Mynáře

Prezident Pavel jmenoval s účinností od dnešního odpoledne Janu Vohralíkovou vedoucí své kanceláře. Vystřídala bývalého kancléře Vratislava Mynáře, který k dnešku rezignoval.

19:01
Požehnání v katedrále

Prezidentu Petru Pavlovi dnes v kapli sv. Václava při ekumenické modlitbě ve svatovítské katedrále požehnali reprezentanti katolické a evangelické církve i vrchní zemský rabín. Pavel do katedrály přišel s manželkou Evou a syny Janem a Petrem. Pavel také uctil relikvii hlavního patrona českých zemí sv. Václava. V nové části katedrály Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor provedly vedle státní hymny tři symbolická díla - Meditaci na staročeský chorál Svatý Václave od Josefa Suka, část z oratoria Svatá Ludmila od Antonína Dvořáka a Te Deum téhož skladatele.

18:27
Podívejte se na snímky našeho fotografa Jakuba Plíhala

 

18:06
Pavel je v katedrále

Pavel dorazil do svatovítské katedrály, kde v kapli sv. Václava uctí relikvii hlavního patrona českých zemí. Následuje ekumenická modlitba a koncert.

17:22
Odvážný a osobitý oděv první dámy

Za formálně dokonale zvládnutý a přitom osobitý označili odborníci oděv nové první dámy v den inaugurace Petra Pavla. Kladně hodnotili i fakt, že na dvě dnešní příležitosti zvolila Eva Pavlová dva různé outfity, i odvahu zvolit výrazné barvy. Experti, které oslovila ČTK, se shodli, že vizáž prezidentského páru je symbolem změny v prezidentském úřadě.

16:59
Heger ocenil Pavlovu první zahraniční cestu

Slovenský premiér Eduard Heger gratuloval Pavlovi k inauguraci českým prezidentem. Ocenil, že jeho první zahraniční cesta povede na Slovensko.

16:39
Německá média píší o prozápadním prezidentovi

Česko má nového prezidenta Petra Pavla, který má prozápadní postoje a který se hlásí k Evropské unii, uvádějí po inauguraci německá média.

16:08
Nerudová: Inaugurace byla důstojná

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová ocenila, že inaugurace byla důstojná a na rozdíl od roku 2018 se jí zúčastnili rektoři. Další neúspěšný kandidát a šéf hnutí ANO Andrej Babiš nechtěl Pavlův projev příliš komentovat.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.