Už přes deset let stojí v čele Vrchního státního zastupitelství v Praze. A občas si prý řekne, že by se dalo zabývat i něčím jiným. „Byly to emoční okamžiky. Nikdy to ale netrvalo dlouho,“ přiznává v rozhovoru se Světlanou Witowskou vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

„Přála bych si, aby tu nebyl žádný skleněný strop. Nejen pro Lenku Bradáčovou, ale pro žádnou ženu, která si přeje dosáhnout na poslední stupínek žebříčku – bez ohledu na to, jak vysoko si ho nastaví,“ říká ve Spotlightu Bradáčová. Sama si uvědomuje, že žen v justici je málo, a aby ve svých pozicích mohly být, musí si toho hodně odpracovat.

V rozhovoru mluví také o vyšetřování možných válečných zločinů na Ukrajině, na které státní zastupitelství dohlíží. Jeho hlavním úkolem je nasbírat informace od svědků, kteří se nachází v Česku. To, že by se na našem území podařilo zadržet přímé pachatele, je podle Bradáčové nepravděpodobné. „Odpovědnost za takové zločiny nese celá hierarchie těch, kteří se jich nejen dopouštějí, ale i kteří vydávají rozkazy. Nebo ti, kdo jsou přímými svědky a nic neučiní,“ vysvětluje.

A umí státní zástupci uznat chybu? „Samozřejmě, ale snažíme se ji příště nedělat,“ říká Bradáčová. Pochybení přitom nevidí v případě ministryně obrany Vlasty Parkanové, která byla téměř po deseti letech zproštěna obžaloby v kauze letounů CASA. „Jsem přesvědčena, že stíhání bylo důvodné,“ brání se Bradáčová s tím, že jedinou chybou prý bylo nepřizvání dalšího znaleckého ústavu k případu.

Ministerstvo spravedlnosti se už Parkanové omluvilo a vyplatilo jí odškodné ve výši 1,6 milionu korun. Podle šéfa resortu Pavla Blažka by se ale měli omlouvat i ti, kteří ji stíhali. Omluvu by uvítala i sama exministryně. „Nedočká se,“ stojí si za svým Bradáčová a dodává, že ministr spravedlnosti není tím, kdo by měl přezkoumávat zákonnost vedeného trestního stíhání.

Celý rozhovor si můžete pustit v úvodním videu nebo si ho poslechnout ve své oblíbené podcastové aplikaci.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist