Čtveřice nejvyšších ústavních činitelů by se měla setkávat pravidelně jednou za čtvrt roku, řekl nově zvolený prezident Petr Pavel po středečním setkání s předsedy obou parlamentních komor Milošem Vystrčilem (ODS) a Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a premiérem Petrem Fialou (ODS). Pavel také uvedl, že jeho cílem není dělat samostatnou zahraniční politiku. Nejvyšší ústavní činitelé budou kroky podle něj konzultovat.

„Četnost setkání bude primárně přibližně jednou za čtvrt roku v tomto složení. Pokud bude situace vyžadovat, tak i častěji," řekl Pavel po více než hodinu a půl trvajícím jednání, které hostil Senát. Čtveřice nejvyšších ústavních činitelů je podle něj připravena koordinovat své aktivity, které se týkají nejen vnitřní, ale zejména zahraniční politiky. „Jsme zajedno v základních principech české zahraniční politiky,“ uvedl Pavel.

Premiér Fiala uvedl, že jde i o rozdělení rolí, o koordinaci zahraničních cest a „určitých důrazů, které budeme v zahraniční politice jako Česká republika mít“. Sladění mezi vládou, Senátem a sněmovnou se podle něho dařilo. „Velmi se těším na to, že takovouto shodu budeme mít i s prezidentem,“ řekl premiér.

„Rozhodně není mým cílem dělat jakkoli samostatnou zahraniční politiku, protože především zahraniční politiku vnímám jako oblast, ve které bychom měli hovořit jedním jazykem,“ zdůraznil Pavel.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.