Budoucím prezidentem České republiky se stane jeden z devíti kandidátů, které v pátek k volbám zaregistrovalo ministerstvo vnitra. Nechybí mezi nimi žádný z adeptů, které favorizují předvolební průzkumy. Při dvou předchozích přímých volbách hlavy státu si lidé mohli vybírat také z devíti kandidátů.

O Hrad se utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, odborový předák Josef Středula a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Novinářům to řekl náměstek ministra vnitra Petr Vokáč.

Ministerstvo naopak odmítlo registrovat například podnikatele Tomáše Březinu, Karla Diviše a Karla JanečkaRegistraci 12 z 21 přihlášených uchazečů ministerstvo odmítlo zejména kvůli tomu, že nedodali podpisy na podporu své nominace v zákonem předepsaném minimálním počtu. Odmítnutí kandidáti se budou moci do středy 30. listopadu odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu.

„Jsem v šoku, seznamujeme se s rozhodnutím a určitě se odvoláme,“ uvedl pro HN Tomáš Březina, který před prezidentskou kandidaturou vybudoval a prodal firmu Best na betonovou dlažbu. Podle jeho slov dodal přes 69 tisíc podpisů a uznáno mu bylo jen 45 894.

Odvolání chystá i Karel Diviš. „Vůbec jsem to nečekal, protože jsem s týmem podpisy projížděl a ty podezřelé jsem rovnou eliminoval,“ uvedl podnikatel pro HN. Diviš odevzdal přes 63 tisíc podpisů, po odečtení chybných uznáno 49 894 podpisů.

Podobně překvapený je i Karel Janeček. „Odevzdali jsme více než 73 tisíc podpisů, které jsme poctivě procházeli. Po kontrole mi ale bylo ministerstvem vnitra uznáno jen přes 48 tisíc z nich. Takto vysokou chybovost nelze statisticky dost dobře vysvětlit,“ řekl Janeček pro HN s tím, že požádá o přezkoumání rozhodnutí ministerstva.

Ministerstvo vnitra při kontrole podpisových archů nekontroluje kompletní petice podepsané občany, ale u každého kandidáta náhodně vybere vzorek 8,5 tisíce podpisů. Z toho pak určí procento chybovosti, které aplikuje na všechny dodané podpisy. U Tomáše Březiny a Karla Janečka dosahovala takto spočtená chybovost více než 30 procent, u Karla Diviše, kterému kandidatura unikla nejtěsněji, byla chybovost necelých 20 procent. Všichni jmenovaní, kteří skončili těsně pod hranicí 50 tisíc podpisů, ještě mají šanci uspět. V případě, že se obrátí na soud, budou muset úředníci ověřit všechny jejich podpisy.

Aktivista Pavel Zítko z Kadaně, který tvrdí, že předložil minimálně požadovaných 50 tisíc podpisů, jich po překontrolování petičních listin dodal pouze 15 589.

Hlavně pro nedostatek podpisů nebyli zaregistrováni podnikatelka a někdejší místostarostka Prahy 8 za ODS Terezie Holovská, která neúspěšně kandidovala na prezidentku i před pěti lety, další neúspěšný adept z prezidentských voleb 2018 Libor Hrančík z Olomouce nebo šumperská invalidní důchodkyně Anna Kašná, která se neúspěšně pokoušela kandidovat na prezidentku v roce 2013. Jen dva senátorské podpisy na podporu své kandidatury dodal podnikatel a zakladatel Krtkova světa Josef Roušal. Vyřazeni byli Roman Lalik z Mostu, Václav Hačecký z Kolína, Roman Hladík z Neratovic a Jiří Horváth z Desné na Jablonecku. Ministerstvo dostalo 22 přihlášek, Milan Tomeček z Přerova ji dodal ale až 10. listopadu, tedy dva dny po zákonném termínu a jeho přihláška byla vyřazena rovněž.

Největší šance na vítězství mají podle průzkumů bývalý představitel armády a NATO Pavel a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Nerudová, kteří kandidují s podporou občanů, a také expremiér a předseda hnutí ANO Babiš, kterého podpořili jeho poslanci.

Už podruhé se o úřad prezidenta ucházejí Fischer (nezávislý) a Hilšer z klubu Starostů, kteří se o úřad hlavy státu neúspěšně ucházeli už před pěti lety. Oba kandidují s podporou kolegů z horní parlamentní komory, Fischer měl i nominační podpisy poslanců.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.