Budoucím prezidentem České republiky se stane jeden z devíti kandidátů, které v pátek k volbám zaregistrovalo ministerstvo vnitra. Nechybí mezi nimi žádný z adeptů, které favorizují předvolební průzkumy. Při dvou předchozích přímých volbách hlavy státu si lidé mohli vybírat také z devíti kandidátů.

O Hrad se utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý náčelník generálního štábu Petr Pavel, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, odborový předák Josef Středula a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Novinářům to řekl náměstek ministra vnitra Petr Vokáč.

Ministerstvo naopak odmítlo registrovat například podnikatele Tomáše Březinu, Karla Diviše a Karla JanečkaRegistraci 12 z 21 přihlášených uchazečů ministerstvo odmítlo zejména kvůli tomu, že nedodali podpisy na podporu své nominace v zákonem předepsaném minimálním počtu. Odmítnutí kandidáti se budou moci do středy 30. listopadu odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu.

„Jsem v šoku, seznamujeme se s rozhodnutím a určitě se odvoláme,“ uvedl pro HN Tomáš Březina, který před prezidentskou kandidaturou vybudoval a prodal firmu Best na betonovou dlažbu. Podle jeho slov dodal přes 69 tisíc podpisů a uznáno mu bylo jen 45 894.

Odvolání chystá i Karel Diviš. „Vůbec jsem to nečekal, protože jsem s týmem podpisy projížděl a ty podezřelé jsem rovnou eliminoval,“ uvedl podnikatel pro HN. Diviš odevzdal přes 63 tisíc podpisů, po odečtení chybných uznáno 49 894 podpisů.

Podobně překvapený je i Karel Janeček. „Odevzdali jsme více než 73 tisíc podpisů, které jsme poctivě procházeli. Po kontrole mi ale bylo ministerstvem vnitra uznáno jen přes 48 tisíc z nich. Takto vysokou chybovost nelze statisticky dost dobře vysvětlit,“ řekl Janeček pro HN s tím, že požádá o přezkoumání rozhodnutí ministerstva.

Ministerstvo vnitra při kontrole podpisových archů nekontroluje kompletní petice podepsané občany, ale u každého kandidáta náhodně vybere vzorek 8,5 tisíce podpisů. Z toho pak určí procento chybovosti, které aplikuje na všechny dodané podpisy. U Tomáše Březiny a Karla Janečka dosahovala takto spočtená chybovost více než 30 procent, u Karla Diviše, kterému kandidatura unikla nejtěsněji, byla chybovost necelých 20 procent. Všichni jmenovaní, kteří skončili těsně pod hranicí 50 tisíc podpisů, ještě mají šanci uspět. V případě, že se obrátí na soud, budou muset úředníci ověřit všechny jejich podpisy.

Aktivista Pavel Zítko z Kadaně, který tvrdí, že předložil minimálně požadovaných 50 tisíc podpisů, jich po překontrolování petičních listin dodal pouze 15 589.

Hlavně pro nedostatek podpisů nebyli zaregistrováni podnikatelka a někdejší místostarostka Prahy 8 za ODS Terezie Holovská, která neúspěšně kandidovala na prezidentku i před pěti lety, další neúspěšný adept z prezidentských voleb 2018 Libor Hrančík z Olomouce nebo šumperská invalidní důchodkyně Anna Kašná, která se neúspěšně pokoušela kandidovat na prezidentku v roce 2013. Jen dva senátorské podpisy na podporu své kandidatury dodal podnikatel a zakladatel Krtkova světa Josef Roušal. Vyřazeni byli Roman Lalik z Mostu, Václav Hačecký z Kolína, Roman Hladík z Neratovic a Jiří Horváth z Desné na Jablonecku. Ministerstvo dostalo 22 přihlášek, Milan Tomeček z Přerova ji dodal ale až 10. listopadu, tedy dva dny po zákonném termínu a jeho přihláška byla vyřazena rovněž.

Největší šance na vítězství mají podle průzkumů bývalý představitel armády a NATO Pavel a bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Nerudová, kteří kandidují s podporou občanů, a také expremiér a předseda hnutí ANO Babiš, kterého podpořili jeho poslanci.

Už podruhé se o úřad prezidenta ucházejí Fischer (nezávislý) a Hilšer z klubu Starostů, kteří se o úřad hlavy státu neúspěšně ucházeli už před pěti lety. Oba kandidují s podporou kolegů z horní parlamentní komory, Fischer měl i nominační podpisy poslanců.

První kolo prezidentských voleb se uskuteční 13. a 14. ledna.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist