Webové stránky vlády čelí v posledních dnech masivním DDoS útokům, uvedla v pátek Strakova akademie na Twitteru. I přes efektivní obranu podle ní mohou být stránky v některých momentech a z některých sítí nedostupné. Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozornil na zvýšené riziko tzv. DDoS útoků proti Česku a tuzemským subjektům v úterý. Informoval, že eviduje výrazný nárůst počtu kybernetických útoků tohoto typu.

„Naše stránky jsou v posledních dnech terčem masivních DDoS útoků. Efektivně se bráníme ve spolupráci s odborníky, ale může se stát, že nebudou v některých momentech z některých sítí dostupné, prosíme o shovívavost,“ uvedl úřad vlády na Twitteru.

DDoS útoky spočívají v tom, že počítače ovládané hackery velkým počtem dotazů zahltí napadený server a tím ho vyřadí z provozu. Útoky je možné si objednat na internetu. Nedávno jim čelily například České dráhy, skupina Vltava Labe Media, některá letiště nebo portál veřejné správy.

Ředitel NÚKIB Lukáš Kintr ve čtvrtek na konferenci o kybernetické bezpečnosti v Praze řekl, že za říjen na Česko směřoval zhruba stejný počet DDoS útoků jako za předchozích devět měsíců dohromady. Počet incidentů roste poslední tři roky v řadě, letos k tomu přispěla válka na Ukrajině. Čeští ministři začátkem tohoto týdne absolvovali mezivládní jednání s ukrajinskou vládou v Kyjevě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist