Nejsem kolaborant ani zrádce, jsem vlastenec. Tak zahájil svou řeč na středeční protivládní demonstraci Miroslav Ševčík. Prvního řečníka organizátoři představili jako ekonoma, je ale také děkanem Národohospodářské fakulty VŠE v Praze. Rektor univerzity je proti Ševčíkovým výstupům, akademický senát ale stojí za ním.

Na středeční demonstraci na Václavském náměstí přišly podle odhadů policie nižší desítky tisíc lidí. Mezi vystupujícími byli například zpěvák Tomáš Ortel, poslanec SPD Jaroslav Foldyna, šéfka komunistů Kateřina Konečná či šéfka Trikolory Zuzana Majerová Zahradníková. Protest svolali Jiří Havel a Ladislav Vrábel, kteří stojí i za obdobným shromážděním ze začátku září. První demonstrace se účastnilo okolo 70 tisíc lidí. 

Protestující požadují odvolání vlády Petra Fialy (ODS). Nezvládá podle nich pomoc občanům České republiky v době vysoké inflace a energetické krize, kterou podle demonstrantů způsobila politika Evropské unie. Požadují také vyhlášení referenda o přímém nákupu levného plynu z Ruska.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.