Ministr vnitra a první vicepremiér Vít Rakušan dnes podle očekávání obhájil post předsedy hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Hlasovalo pro něj 292 z 305 přítomným delegátů mimořádného sněmu v Hradci Králové. Hlasovací lístek odevzdalo 297 delegátů. Na prvního místopředsedu Starostů a nezávislých pak s úspěchem kandidoval Rakušanův favorit, poslanec Lukáš Vlček. Jan Farský a Pavel Čížek se nominací vzdali.

Rakušan řekl, že svůj mandát považuje za silný. „Jsme v těžké době, delegáti mi dali důvěru s tím něco udělat. Je třeba říct, že nebyl protikandidát. Ta síla je samozřejmě velká, ale dá se mluvit o tom, zda skutečně si všichni přejí, abych to byl já, nebo se do toho nikomu nechce,“ konstatoval. 

V čele STAN stojí Rakušan od dubna 2019. Protikandidáta v dnešní volbě neměl. Narychlo svolaným sněmem reaguje STAN mimo jiné na korupční kauzu spojenou s pražským dopravním podnikem, v níž čelí stíhání bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček. Hnutí STAN na dnešním mimořádném sněmu obmění velkou část vedení. Nové předsednictvo získá mandát na dva roky.

Rakušan už před zahájením sněmu uvedl, že by si bývalého starostu Pacova Vlčka přál jako prvního místopředsedu pro jeho manažerské schopnosti. Zmínil i jeho odhodlání vzdát se některých funkcí ve sněmovně. Další kandidáty na řadové místopředsedy Rakušan zatím nepodpořil. Plánuje, že si rozdělí agendu podle svých dispozic. Chce, aby se jeden místopředseda věnoval přímo vedení kanceláře STAN, další by měl být odpovědný za komunikaci s regiony a veřejností, další za ekonomické zázemí.

Řadovými místopředsedy hnutí Starostové a nezávislí se na mimořádném sněmu v Hradci Králové stali Jan Farský, poslankyně Michaela Šebelová, exstarosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek a poslanec Jan Lacina. Doplnili tandem znovuzvoleného předsedy Víta Rakušana a nového prvního místopředsedy Lukáše Vlčka.

Místopředsedy volili delegáti ze sedmi kandidátů. Čtveřici zvolili v prvním kole volby. Farský, který se po kritice své stáže ve Spojených státech vzdal poslaneckého mandátu, získal 229 hlasů. Šebelovou volilo 228 delegátů, Čížka 221 delegátů a Lacinu 177. Neuspěla místopředsedkyně sněmovny Věra Kovářová, která byla místopředsedkyní dosud.

V obměněném úzkém vedení STAN tak zůstali pouze Rakušan s Farským.

Farský, který na sněmu neobhajoval funkci prvního místopředsedy, delegátům řekl, že svůj úkol vidí v práci hlavní kanceláře, spolupráci s regiony, formulování programu a dlouhodobé vize hnutí. „Mohu nabídnout nejen přesah do oblasti mezinárodních vztahů a bezpečnosti, ale také určitý nadhled,“ uvedl ve svém medailonku. Na sněmu se omluvil těm, které zklamal okolnostmi odchodu na stipendijní stáž.

Šebelová je od loňských voleb poslankyní, jako starostka Kunčic pod Ondřejníkem chce přispět ke komunikaci s regiony.

Čížek se dnes vzdal nominace na prvního místopředsedu. V kandidátské řeči uvedl, že je třeba, aby se hnutí věnovalo řešení energetické krize a nastartování fungování nájemního bydlení. Chce se také zaměřit na definici jasného programového zaměření hnutí.

Místopředseda poslaneckého klubu Starostů Lacina se chce věnovat médiím a mediálním strategiím STAN. Nabízí také znalost volební analýzy, věnovat se chce podle svých slov revitalizaci pražské organizace.

Delegáti, kterých se v Hradci Králové sešly tři stovky, budou volit ještě řadových osm členů předsednictva. Přihlášeno je do volby šestnáct kandidátů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist