Kauza kolem korupce v pražském dopravním podniku, ve které byl obviněn a vzat do vazby vlivný pražský zastupitel za STAN a bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček, může podle místopředsedy opozičního hnutí ANO Radka Vondráčka skončit trestním stíháním celého hnutí Starostové a nezávislí. Řekl to dnes v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Místopředsedkyně hnutí STAN a sněmovny Věra Kovářová hnutí hájila s tím, že strana na kauzu razantně zareagovala a má podporu koaličních partnerů.

„Jestliže policie šetří, co šetřit má, jednání osob se může přičíst hnutí STAN jako právnické osobě, která může být šetřena,“ uvedl Vondráček. Ministr vnitra a šéf STAN Vít Rakušan je podle něj proto „v kolosálním střetu zájmů“. Situaci STAN přirovnal Vondráček k postavení firmy Metrostav v kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Společnost odvolací pražský vrchní soud v uplynulém týdnu uznal vinnou. Podle Vondráčka je nevyhnutelná rekonstrukce vlády.

Kovářová zopakovala, že důvod k výměně Rakušana není. „Jasně jsem ukázali, že to tímto nekončí,“ uvedla Kovářová k reakci hnutí na dotaz, zda jedinou změnou, kterou STAN učinil, je výměna ministra školství a změny v pražské kandidátce pro podzimní volby. Kauzu přirovnala k brněnské kauze Jiřího Švachuly, bývalého člena hnutí ANO.

Podle Vondráčka v kauze, která se točí kolem obviněného lobbisty Michala Redla, prorůstá organizovaný zločin do politiky. Je proto podle něj reálně možné, že počínání jednotlivých osob bude přičitatelné celému hnutí STAN. „Je potenciálně možné, že hnutí STAN bude stíháno,“ uvedl Vondráček. Kvůli kontaktům s Redlem odstoupil z funkcí místopředsedy hnutí a ministra školství Petr Gazdík (STAN).

Opozice v pondělí požádá předsedkyni sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou o svolání mimořádné schůze, která by kauzu projednala. Podle dosavadních informací by se mohla odehrát 7. července. Vondráček zopakoval, že na ní ANO vyzve Rakušana k rezignaci a rekonstrukci vlády tak, aby ministerstvo vnitra neobsadilo jeho hnutí. Vyhnul se odpovědi na dotaz, zda může požadavek skončit hlasováním sněmovny o důvěře vládě. Kovářová k tomu poznamenala, že koaliční strany mají ve sněmovně převahu.

Obviněných v kauze dopravního podniku by mělo být 13. Policie tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s Redlem členství v hnutí STAN.