Česko se postupně dostává na hranu svých kapacit, do dvou týdnů země nebude mít dostatek vhodných míst, kde by mohla po delší čas ubytovávat válečné uprchlíky z Ukrajiny. HN to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s tím, že stát je schopný nabídnout vhodná lůžka pro asi čtvrt milionu lidí, utečenců však může přijít více než 400 tisíc. Stát proto žádá o pomoc EU. Už nyní se ale potíže prohlubují. V některých velkých městech jsou nouzové ubytovací kapacity vyčerpané. Ubývají i nabídky majitelů penzionů a hotelů, některým nestačí avizovaná platba 180 korun za nocleh jednoho uprchlíka. Museli by na ně doplácet ze svého a na to se po pandemii koronaviru necítí ekonomicky silní. 

Ukrajinu napadla ruská armáda, která ostřeluje i civilní cíle, domy, auta, nemocnice, školy. Před bombami prchají hlavně ženy, děti a senioři. Většina mužů zůstává a bojují společně s profesionálními vojáky.

Praha, která už v tuto chvíli nemá volná lůžka pro přicházející utečence, hledá nouzová řešení v tělocvičnách. „Vyzýváme pražské provozovatele zařízení k pomoci při zajištění hromadného ubytování. Náklady vám budou kompenzovány z přislíbeného státního příspěvku v hodnotě 180 korun za dospělého a 100 korun za dítě do 10 let na noc,“ vyzval pražské podnikatele primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti).

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se