Ministr vnitra a vicepremiér Vít Rakušan (STAN) chce v neděli během videokonference vlády s hejtmany jednat o výši příspěvků za ubytovávání uprchlíků, ale plánuje také vyzvat obce a státní instituce k využití všech nouzových kapacit. S kraji bude vláda jednat také o přerozdělování uprchlíků z Ruskem napadené Ukrajiny, a to podle ekonomické síly a počtu obyvatel regionů.

I v případě využití všech kapacit dojdou podle něho v Česku za dva či tři týdny místa kvalitnějšího ubytování pro uprchlíky. A v některých krajích docházejí už nyní. S ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) proto začíná hledat místa, kde vybudovat stanové tábory a další typy humanitárního ubytování.

Česko už také požádalo o pomoc se zajištěním ubytování uprchlíků Evropskou unii. „Absorpční kapacita České republiky je téměř naplněna, dál nemůžeme být cílovou zemí. Požadujeme po Evropské unii, aby se Česká republika stala nadále především zemí tranzitní, a uprchlíci byli přijímáni v dalších členských státech,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Pavla Jakoubková. 

Podle Rakušana by mohlo jít o poskytnutí takzvaných modulárních domů s kapacitou až padesát tisíc ubytovaných. „Žádost předpokládá zajištění až 25 humanitárních základen po 2000 uprchlících," potvrdil ministr vnitra.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček popsal moduly pro nouzové dočasné přežití jako vytápěné stany, vybavené generátorem elektrické energie, hygienickým zařízením, popřípadě polní kuchyní a prostory pro základní společenské aktivity. "Podoba bude odviset od lokalit, které vytipují kraje a příslušné obce s rozšířenou působností," řekl. Výhodou by podle Vlčka byla možnost napojit nouzové moduly na infrastrukturu v blízkosti měst či obcí.

V Česku bylo k páteční půlnoci zaregistrováno přes 102 tisíc uprchlíků. „Z toho přes 30 procent v Praze, 12 procent v Jihomoravském kraji a necelých 10 procent ve Středních Čechách,“ uvedla Jakoubková. Každé nové ubytovací místo je podle ní prakticky okamžitě obsazené. „Pomalu se dostáváme do stavu, kdy zvládneme uprchlíkům zajistit pouze nouzové přístřeší, tedy zajistit nouzové přežití v nouzových podmínkách,“ dodala. 

Speciálních víz pro lidi zasažené ruskou invazí vydalo ministerstvo vnitra 132 995, v pátek je dostalo 11 484 lidí. Rakušan už dříve řekl, že Česko je schopno poskytnout základní komfort a najít ubytování pro zhruba čtvrt milionu lidí.

Uvolnit ještě nějaké kapacity v komerčních ubytovacích zařízeních by podle Rakušana bylo možné navýšením příspěvku na ubytování ze 180 korun na den, jak o tom hovoří poskytovatelé, pro Prahu například na 500 korun za den. "Je nutné si uvědomit, že stát si nemůže dovolit dávat tisícovku za noc a za den a podobně. Můžeme se bavit o drobné modifikaci té částky," uvedl dnes Rakušan s tím, že při součtu sumy za celou rodinu a měsíc "to dává hezký nájem nějakého bytu". Proto jsou podle něho k zamyšlení ještě bytové fondy.

S výzvou se chce Rakušan obrátit také na státní organizace, které podle něj zatím vyčerpaly zhruba dvě třetiny svých ubytovacích kapacit. Podobně plánuje zaúkolovat obce s rozšířenou působností, aby nahlásily, kolik z nouzových ubytovacích míst definovaných krizovými plány mají obsazeno. Za nejlepší pro začlenění uprchlíků do společnosti má ubytování v domácnostech, o výši příspěvku takovým ubytovatelům bude vláda znovu jednat ve středu.

"Když aktivujeme všechny zdroje, tak se domnívám, že za čtrnáct dnů, tři týdny při aktivaci veškerých rezerv, které tady jsou, už se budeme dostávat jen k jednotkám bytů, bude to improvizované bydlení, v nižší kvalitě," uvedl. S Bartošem proto chce hledat v krajích vhodná místa pro zřizování stanových táborů, přičemž za důležitou pokládá hlavně absorpční kapacitu okolí. O úkol k přípravě chce vládu požádat ve středu.

V diskusi o rozmísťování uprchlíků do jednotlivých krajů hodlá Rakušan vycházet z počtu obyvatel jednotlivých regionů i jejich ekonomické síly. Uvedl, že vláda se chtěla vyhnout hledání přerozdělovacího koeficientu. V rámci dohody s kraji na počtu uprchlíků, o které by se měly postarat, chce Rakušan aktivovat i krizová opatření, která dají regionům větší míru možností rozhodování, a umožnit, aby i "regiony mohly dávat nějaké pokyny".

Situace v krajích podle ministra kopíruje, kam uprchlíci zamířili. "Praha, prstenec Středočeského kraje a Brno, tam logicky budou problémy s veškerou další infrastrukturou," uvedl s tím, že v ubytovávání jsou tyto regiony už na hraně kapacit.

Právě v Brně nyní řeší otevírání tělocvičen pro uprchlíky. To půjde pomaleji, než si představitelé Jihomoravského kraje představovali. Hlavním problémem jen nedostatek lůžek či matrací. Podle hejtmana Grolicha jich může kraj dostat zhruba 300 od Správy hmotných rezerv. „Potřeba jich je ale výrazně více,“ řekl. Proto prosí každého, kdo může tyto věci a také přikrývky či spacáky darovat, ať je donese do pavilonu B brněnského výstaviště.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist