Přívaly sněhu zahrnou především pohoří, kde hrozí v neděli sněhová kalamita. Podle meteorologů může odpoledne napadnout ojediněle až půl metru sněhu, tvořit se budou jazyky i závěje. Problémy se tak dají předpokládat nejen v dopravě, ale také v energetice. On nedělního rána také platí výstraha před silným větrem, který může mít v nárazech až 70 km/h, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Varování před vysokou sněhovou pokrývkou s vysokým stupněm nebezpečí platí pro vyšší polohy krajů Jihočeského, Plzeňského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského. V některých dalších částech Česka pak meteorologové vyhlásili stejnou výstrahu, ale s nízkým stupněm nebezpečí. Obě výstrahy platí od nedělního poledne do půlnoci.

V průběhu 24 hodin by mělo napadnout deset až 30 centimetrů sněhu, na horách ojediněle i 50 centimetrů. „Očekává se sněhová kalamitní situace, velké komplikace v dopravě, energetice, průmyslu nebo zásobování,“ uvedli meteorologové. Mokrý sníh může lámat stromy nebo způsobit problémy na drátech elektrického vedení. Lidé by neměli vyjíždět autem, pokud to není nutné. Na horách je potřeba dodržovat pokyny Horské služby.

Výstraha před větrem platí od nedělních 08:00 do půlnoci. Týká se většiny České republiky s výjimkou jižní Moravy, Libereckého kraje, Zlínského kraje a části Olomouckého kraje. Vítr může poškodit stromy a lesní porosty, menší škody mohou být také na budovách. Lidé by měli zajistit okna a dveře a upevnit volně položené předměty. Také vzhledem k očekávanému sněžení by měli omezit horské túry.