Ředitel Základní školy Šlapanice na Brněnsku Pavel Vyhňák musel na podzim jako jeden z prvních požádat o uzavření školy. Téměř 40 procent personálu bylo buď nemocných, nebo v karanténě kvůli covidu. „Tehdy jsem vydával jídlo já, úklid se dělal jen základní. Pak už nebylo možné prezenční výuku zajistit. Domlouval jsem se proto s hygienou, nakonec se zřizovatelem, až jsme došli k ministerstvu školství, kde jsem zažádal o změnu organizace školního roku a zavřeli jsme,“ popisuje ředitel. 

Podobně v posledním týdnu postupovalo na pět desítek dalších ředitelů, kteří výuku kvůli epidemii nemohli prezenčně zvládnout. Přes 40 procent učitelů se nemohlo účastnit prezenční výuky ani v Základní škole Mokrá v Jihomoravském kraji. „Od úterý jsme byli tři dny na distanční výuce, kterou jsme spojili s volnem v pátek. Většina učitelů není vyloženě nemocná, ale je v karanténách kvůli rizikovým kontaktům, nemocným dětem a podobně,“ řekl HN ředitel školy Tomáš Pětivlas. 

Vedení škol bude nově moci vyhlásit až 10 dní ředitelského volna nebo přechod na distanční výuku. Pravomoci dostanou v souvislosti s chybějícími učiteli a dalšími zaměstnanci v karanténách a izolacích kvůli koronaviru. Počítá s tím zákon, který ve čtvrtek schválil zrychleně a beze změn Senát. Potřeba už je jen podpis prezidenta.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se