Nejvyšší správní soud zrušil povinnost prokazovat očkování nebo prodělanou nemoc před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Zásah soudu je časově odložený o sedm dní. Poté budou moci využívat restaurace a hotely všichni lidé, kteří aktuálně nevykazují příznaky onemocnění, včetně neočkovaných proti covidu-19. Do té doby má ministerstvo zdravotnictví prostor reagovat na rozhodnutí soudu, které bude během středy dostupné na úřední desceReakci ministerstva ČTK zjišťuje.

Dosud mohou do restaurací a hotelů jen očkovaní a také lidé, kteří v posledním půlroce prodělali covid-19. PCR testem se smí prokázat jen dospělí s kontraindikací k očkování.

Pandemický zákon podle soudce Petra Mikeše podobnou regulaci v případě restaurací a hotelů neumožňuje. Zákon o ochraně veřejného zdraví by sice regulaci umožňoval, avšak jen vůči podezřelým z nákazy. Plošná regulace mimo nouzový stav tak připadá v úvahu jen tehdy, pokud je ohniskem choroby celá země a podezřelým z nákazy každý její občan. V odůvodnění opatření přijatého na konci loňského roku, tedy už za ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), však ministerstvo s takovou argumentací nepřišlo.

Časový odklad účinnosti zdůvodnil Mikeš vážností současné epidemické situace. „Je nedobrá, zvládání průběhu epidemie není v rukou moci soudní, ale výkonné, my jen zkoumáme zákonnost opatření. Chtěli jsme dát ministerstvu zdravotnictví prostor, aby na situaci mohlo reagovat,“ řekl Mikeš. Ministerstvo buď může prokazovat, že situace je extrémně špatná a celá země je ohniskem covidu-19, anebo by musela vláda vyhlásit nouzový stav a regulaci restaurací a hotelů zajistit krizovým opatřením.

Pokud si účastníci řízení vyzvednou rozsudek během této středy, nabude účinnost příští týden ve středu o půlnoci.

Vláda podle NSS nemá ani nepřímo nutit lidi k očkování. Pokud je vakcína dobrovolná, lidé by neměli čelit dilematu běžný život, anebo očkování.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) reagoval na verdikt NSS v Poslanecké sněmovně, kde běží jednání o novele pandemického zákona a opozice ho opakovaně blokuje. Rozhodnutí soudu je podle Válka přesně důvod, proč je potřeba zákon novelizovat. „Kdyby ten nový zákon dneska platil, tak by opatření, které je bezesporu správné a které určitě pomohlo, bylo nenapadnutelné. Protože v novele toto opatření má oporu,“ upozornil ministr. 

Výrok soudu podle premiéra Petra Fialy (ODS) ukázal, že právní prostředí, které připravila minulá vláda, není dostatečné. „Výrok NSS se týká opatření, které přijala vláda Andreje Babiše  v listopadu a my jsme ho prodloužili,“ uvedl.

Aktuálně platným opatřením, které se týká řady dalších oblastí maloobchodu a služeb, se soud zabýval na podnět ženy z Brna. Vyhověl jen některým jejím argumentům. Nelze však vyloučit, že v budoucnu škrtne také další části opatření, obdržel asi deset jiných návrhů. „Minimálně jeden jde velmi podrobně do odborných podkladů, ze kterých ministerstvo zdravotnictví vycházelo. Nemůžu tedy vyloučit, že rozsah zrušení opatření bude ještě větší,“ doplnil Mikeš. 

Prozatím tak zůstává v platnosti třeba regulace kadeřnictví nebo bazénů, kde lze opatření založit na pandemickém zákoně. Soud dále konstatoval, že cílem opatření je nejen omezit šíření choroby, ale také zajistit zvládání pandemie, například zabránit zahlcení nemocnic. V této souvislosti soud pro některé situace akceptoval odlišné zacházení mezi očkovanými a neočkovanými, byť mají momentálně negativní test. Podle statistik jim totiž hrozí horší průběh nemoci s pravděpodobnější hospitalizaci, testování tedy v prevenci zahlcení nemocnic není plnohodnotnou alternativou očkování.

Odlišné zacházení však lze podle soudu uplatňovat jen v nezbytném rozsahu. Pokud je vakcinace dobrovolná, nemají být ministerská opatření konstruována tak, aby nepřímo nutila lidi k očkování. „Tím by se totiž z dobrovolného očkování stalo prostřednictvím mimořádného opatření očkování povinné, neboť osobám neočkovaným by nezbývalo nic jiného, než se nechat naočkovat, pokud by chtěly běžně žít,“ řekl Mikeš.

Soud také apeloval na ministerstvo, aby v odůvodnění svých opatření reagovalo na vývoj situace a nové poznatky o koronaviru. Sporné opatření pochází ještě z doby před plným nástupem varianty omikron v Česku. Omikron je nakažlivější, zatím však nezahlcuje nemocnice stejnou měrou jako předešlé varianty koronaviru.

Končí testování ve školách a firmách

V březnu se bude moci uvolnit maximum restriktivních opatření, a to s ohledem na vývoj epidemie koronaviru, řekl Válek.

Ještě dřív skončí testování ve školách, konkrétně 18. února, uvedl ministr po jednání vlády na plénu Poslanecké sněmovny. Ke stejnému datu padne i obdobná povinnost pro zaměstnance ve firmách. Rozhodla o tom ve středu vláda.

Žáci základních škol a denní formy vzdělávání na konzervatořích a středních školách se od 17. ledna testují jedenkrát týdně. První dva týdny v lednu se děti testovaly dvakrát týdně. Kratší dobu se povinnost se týká studentů vyšších odborných škol.

Zaměstnavatelé mají od 17. ledna povinnost testovat všechny pracovníky dvakrát týdně antigenními samotesty. V případě pozitivity zaměstnanec odchází na pět dní do karantény. Lidé mají možnost podstoupit potvrzující PCR test, pokud je negativní, mohou se hned vrátit do práce. Z veřejného zdravotního pojištění je nově místo dvou testů hrazeno pět PCR testů za měsíc.