Minulé úterý se budoucí ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) sešel s policejním prezidentem Janem Švejdarem. Obsah schůzky není znám, tři zdroje Deníku N však uvedly, že předmětem debaty byl Švejdarův odchod z čela policie. Podle jednoho z nich mu Rakušan naznačil, že současná vládní koalice není nakloněna jeho dalšímu angažmá.

Rakušan tyto informace zatím neokomentoval. Ještě na začátku listopadu přitom řekl České televizi, že neplánuje žádné razantní personální kroky v řadách policie. Uvedl tehdy, že chce na schůzce se Švejdarem probrat reorganizaci policejních útvarů.

Sám Švejdar po zveřejnění informací oznámil, že skutečně odešle novému ministrovi vnitra žádost o propuštění ze služebního poměru, a to k datu 31. března 2022. „Dospěl jsem k názoru, že moje další setrvání ve funkci není žádoucí a zbytečně by komplikovalo věcné řešení současných policejních a bezpečnostních témat. Učinit toto rozhodnutí pro mě bylo v osobní rovině těžké, profesně však bylo nevyhnutelné,“ napsal Švejdar na Twitteru. Sdělil také, že je dál připraven plnit své povinnosti.

U policie čtyřiapadesátiletý Švejdar působí už od roku 1987. Začínal na oddělení v Peci pod Sněžkou. V minulosti byl také například šéfem celorepublikové kriminální policie. Před nástupem do funkce policejního prezidenta byl ředitelem pardubické krajské policie.