Pod vedením Michala Šmardy se bude sociální demokracie pokoušet zastavit svůj sestup ve volebních výsledcích, který vyvrcholil říjnovým vypadnutím ze Sněmovny. Starosta Nového Města na Moravě Šmarda v pátek ve volbě nového předsedy ČSSD zvítězil v prvním kole, když získal 130 z 233 hlasů delegátů. Mimořádný sjezd poté vyhověl jeho představě o prvním místopředsedovi, kterým se stal velkou většinou bohumínský místostarosta Igor Bruzl.

Řadovými místopředsedy ČSSD pak delegáti zvolili starostu Brna-Líšně Břetislava Štefana, hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického, bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka, lékaře Robina Šína a někdejší místopředsedkyni Mladých sociálních demokratů Danielu Ostrou. Pětice kandidátů uspěla už v prvním kole tajné volby.

 

Ve volbě předsedy porazil Šmarda končící ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou s 62 hlasy a někdejšího šéfa Vojenského zpravodajství Miroslava Krejčíka, kterého podpořilo 41 delegátů. V čele strany se stal nástupcem Jana Hamáčka, který odstoupil v říjnu poté, co se ČSSD poprvé za dobu samostatné ČR nedostala do Sněmovny. Hamáček v pátek svou rezignaci označil za logickou a straně popřál, aby se ji novému vedení podařilo do dolní komory vrátit.

Šmarda po zvolení řekl, že Česko bude ve Sněmovně bez levicové demokratické alternativy. „Hrozí vleklá zdravotní, ekonomická, sociální i morální krize a lidé v této době budou potřebovat oporu v sebevědomé, věrohodné a fungující sociální demokracii,“ řekl. Delegátům sliboval krizové řízení, úspory a tvrdou práci. „Sjezd neodstartuje plesovou sezonu, čekají nás úspory, změna struktury a tvrdá práce. Bude to bolet.“

Odkázal na svůj program, který představoval v posledních týdnech straníkům. V něm slibuje odvrátit hrozící bankrot strany, změnit stanovy či dát šanci novým tvářím. ČSSD podle něj aktuálně dluží přes 200 milionů korun a dluh každý den roste. Voliči podle něj nevěří straně, která neumí hospodařit ani se svým vlastním majetkem.

ČSSD by měla podle Šmardy oslovit odborového předáka Josefa Středulu s nabídkou prezidentské kandidatury. „S panem Středulou jsem o tom nemluvil, je to můj názor, moje stanovisko a moje prosba směrem k němu,“ uvedl Šmarda. Středula ČTK řekl, že pokud by zvažoval svou kandidaturu na prezidenta, usiloval by o podporu velké části voličů. Zatím neřekl, kdy by chtěl zveřejnit své rozhodnutí, zda do prezidentských voleb půjde.

Šmarda počítá s tím, že na radnici Nového Města na Moravě bude nově v neuvolněné funkci. Naplno se chce věnovat sociální demokracii.

Jedna z hlavních tváří poslední volební kampaně Maláčová se po neúspěchu ve volbě předsedy rozhodla nekandidovat do žádné jiné funkce ve vedení a bude řadovou členkou. Podle Šmardy by mohla být odbornou mluvčí strany pro sociální záležitosti. Šmarda chce zapojit do činnosti strany výrazné osobnosti, které v minulosti zastávaly výrazné ústavní funkce. Oslovit plánuje i dřívější předsedy. Vzniknout by měla podle něho určitá „rada starších“, ve které by mohli být například bývalý europoslanec Libor Rouček, expremiér Vladimír Špidla či ministr kultury v demisi Lubomír Zaorálek.

Sjezd se s ohledem na stav epidemie covidu-19 sešel on-line formou, podobně jako dubnový sjezd sociální demokracie, kde obhájil funkci Hamáček. Kromě volebních bodů debatovali delegáti zejména o financování volební kampaně, která stála 53 milionů korun. Sjezd rozhodl, že financování kampaně prověří stranická kontrolní komise, když byl schválený rozpočet podle některých delegátů překročen asi o deset milionů korun. Výtky zaznívaly také k tomu, že ČSSD používala v materiálech červenou barvu místo obvyklé oranžové.