Od 15. listopadu se budou muset povinně testovat pracovníci v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Rozhodla o tom ve středu vláda, po jednání to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Pravidelné testování budou muset podle Vojtěcha podstoupit všichni neočkovaní zaměstnanci, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty. Testování se bude opakovat jednou týdně, první testy musí být provedeny nejpozději do 22. listopadu.

Rovněž od 15. listopadu budou muset nosit studenti vysokých škol respirátory i v rámci výuky.  Mimořádné opatření bude platit v učebnách, kde se schází alespoň 50 studentů. Aktuálně mají studenti vysokých škol povinnost nosit respirátory ve vnitřních prostorech v případě, že nejsou usazeni.

Cizinci, kteří dlouhodobě legálně pobývají na území České republiky, budou mít očkování proti covidu-19 hrazené z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. Režim samoplátců byl podle Vojtěcha komplikovaný, cizincům nebylo hrazeno očkování z veřejného zdravotního pojištění. „V tuto chvíli každý, kdo legálně pobývá na území České republiky dlouhodobě, bude moci být očkován v zásadě zdarma, na základě úhrady očkování ze státního rozpočtu. Bude si hradit pouze výkon, to znamená aplikaci daného očkování,“ sdělil ministr zdravotnictví.

V pátek se také znovu sejde vláda, která projedná další opatření proti šíření epidemie covidu-19. Ještě předtím se ve čtvrtek ráno uskuteční schůze vládní rady pro zdravotní rizika, která návrhy opatření probere. Situace není dobrá, v úterý bylo do nemocnic přijato asi 330 lidí, jejich průměrný věk je 65 let, řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Jediným řešením je podle něj očkování.