Neustále očkování odkládala. Měl plno výmluv. Myslela, že to nespěchá. Podobná hesla s reálnými záběry z covidových oddělení mají přesvědčit odmítače vakcín, aby se nechali naočkovat. Novou část kampaně má ministerstvo zdravotnictví spustit v tomto týdnu, vidět by měla být hlavně na sociálních sítích, ale i v tištěných a on-line médiích. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové ministerstvo doufá, že zvýší počty očkovaných o 10 až 15 procent.   

Start kampaně oznámil premiér Andrej Babiš na sociálních sítích. „Konečně přichází brutální kampaň,“ prohlásil. A měl pravdu. Snímky zachycují lidi ve velmi vážném stavu, případně už po smrti. Inspirací byly záběry z kampaní proti kouření, které ukazují choroby způsobené cigaretami.

„Málokdo z občanů se byl podívat na člověka, který je na umělé plicní ventilaci, a tak nevidí tu péči kolem. Neumí si vůbec představit, jak ti lidé vypadají. Je třeba ukázat, co koronavirus dokáže,“ řekla ke kampani Svrčinová.

Dosud ministerstvo vedlo ryze pozitivní kampaň se sloganem „Udělejme tečku za koronavirem“. Čelilo však kritice, že tato iniciativa nebyla vůbec vidět. 

„Očekáváme, že se zvedne počet osob, které se nechají očkovat. Byli bychom rádi, kdyby to bylo alespoň o 10 až 15 procent. Takže bychom se dostali až k 80procentní proočkovanosti, protože předpokládáme, že v nejbližší době se uvede na trh i vakcína pro mladší děti. Myslím, že rodiče zájem naočkovat své potomky mít budou,“ dodala Svrčinová pro HN.

Podle některých názorů to ale ministerstvo s nejnovější kampaní přehnalo. Rektor ČVUT Vojtěch Petráček poslal v úterý odpoledne ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) otevřený dopis, ve kterém žádá zastavení kampaně. „Každý z nás, kdo je vybaven empatií a citem pro bolest druhých, bude při pohledu na kruté snímky z ARO trpět. U mnohých vyvolá tato stresová expozice posttraumatické stresové poruchy či deprese. Nová kampaň uškodí plošně naší společnosti a jako motivace nezapůsobí,“ píše Petráček. 

Aktuálně v televizi „dojíždějí“ spoty, které v září ministerstvo představilo. Vystupují v nich herci Jakub Kohák a Adéla Elbel společně s předsedou České vakcinologické společnosti Romanem Chlíbkem