V Česku přibývají v posledních týdnech tisíce nakažených denně, postupně se zvyšují i počty hospitalizovaných. Hlavní hygienička Pavla Svrčinová v rozhovoru pro HN proto řekla, že v příštím týdnu pošle do terénu více hygieniků, kteří mají kontrolovat dodržování covidových opatření. Potvrdila také, že do práce budou moci neočkovaní lidé chodit i nadále a že testování ve školách bude probíhat jen na základě tvrdých dat. 

HN: Školáci se budou muset nechat 1. listopadu v osmi okresech otestovat. Rozhodnutí padlo v neděli 24. října na základě sedmidenní incidence, která v těchto vybraných okresech překročila hranici 300 nových případů na 100 tisíc obyvatel. Testovat se ale bude jen věková skupina 6–18 let, která tuto hranici překročila už na konci minulého týdne, a to ve 47 okresech. Proč se netestuje ve školách i v těchto oblastech?

V osmi vybraných okresech se bude testovat z toho důvodu, že se tak dohodla odborná skupina, kterou svolal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Byli v ní předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek, předseda Společnosti infekčního lékařství Pavel Dlouhý, náměstkyně pro zdravotní péči ministerstva zdravotnictví Martina Koziar Vašáková, přítomni byli i zástupci ministerstva školství. Dohodlo se, že se vždycky v neděli rozhodne, kde se s ohledem na vámi zmíněnou incidenci provede testování ve školách. Původní doporučení klinické skupiny, které je stále platné, vůbec neuvažovalo o plošném screeningovém testování ve školách. Na nynějším jednání se došlo k této dohodě. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se