Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila na pondělním zasedání předsednictva ČSSD, že bude kandidovat na předsedkyni sociální demokracie. Uvedla to na twitteru. Nyní je Maláčová místopředsedkyní této strany. V čele ČSSD by mohla vystřídat dosluhujícího vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka, který v pondělí straníkům oznámil rezignaci na předsednickou pozici. Předsednictvo ji vzalo na vědomí. Mimořádný sjezd ČSSD se uskuteční z rozhodnutí předsednictva podle informací ČTK ještě letos, v pátek 10. prosince.

„Přála bych si stranu sjednotit, posílit spolurozhodování členské základny a činnost postavit na programové a spolkové činnosti a politickém aktivismu,“ napsala Maláčová. Podporuje návrh, aby se mimořádný sjezd sociální demokracie sešel v prosinci.

Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček odstoupení z nejvyšší stranické pozice avizoval už poté, co sociální demokracie neuspěla před dvěma týdny ve sněmovních volbách. Stranu vedl od února 2018, předsednickou funkci obhájil o rok později v březnu a letos v dubnu.

Člen předsednictva a náchodský starosta Jan Birke ocenil, že má Maláčová odvahu jít do kandidatury v době, která je pro ČSSD náročná. „Jana odvedla skvělou práci na ministerstvu práce a sociálních věcí, je to velmi výrazná politička sociální demokracie, a proto její kandidaturu považuji za přirozenou,“ napsal ČTK. Sám se o místo ve vedení sociální demokracie, jak uvedl, ucházet nebude.

Už před zasedáním předsednictva se někteří členové přikláněli k tomu, aby se mimořádný sjezd konal co nejdříve. Navrhovaných termínů bylo podle končícího ministra kultury Lubomíra Zaorálka několik. Zaorálek řekl, že si dovede představit, že by se sjezd uskutečnil ještě letos. „Nechat tu situaci takto je riskantní, protože doba postupuje rychle a neměl by v těch, kteří se snaží něco pro ČSSD dělat, zůstat pocit, že se nic nehýbe,“ poznamenal. Podobně se vyjádřil také Birke, podle něhož „není co odkládat“. Prosincový termín podporovala Maláčová.

Zasedání předsednictva bylo původně svoláno do stranického sídla v Lidovém domě v centru Prahy. V pondělí dopoledne se kvůli zhoršující se epidemické situaci rozhodlo, že členové budou jednat on-line. Někteří z nich navzdory tomu do Lidového domu dorazili.

Několik sociálních demokratů se sešlo před stranickým sídlem s transparenty s nápisy „Sjezd pro všechny“, „My jsme soc dem“ a „Demisi!“. „Chceme sjezd pro všechny, chceme demisi neúspěšného vedení, chceme dialog na levici,“ řekl novinářům člen předsednictva a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Sociální demokracie musí podle něho znovu hájit sociální práva lidí a zároveň demokratické hodnoty.

Sociální demokracie dostala před dvěma týdny ve sněmovních volbách 4,65 procenta hlasů. Nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné České republiky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist