Advokát a nynější senátor Václav Láska se před devíti lety zabýval z pověření pražského primátora smlouvami, které uzavíral městský dopravní podnik se svými dodavateli. Výsledkem jeho právní analýzy bylo, že v podniku mezi lety 2007 a 2012 „působila organizovaná zločinecká struktura“, sdělil Láska v roce 2012, když podával jménem dopravního podniku trestní oznámení.

Tuto středu však Vrchní soud v Praze definitivně zprostil viny všechny obžalované, mezi nimiž byl například Ivo Rittig či bývalý šéf dopravního podniku Martin Dvořák. Podle soudce nedošlo k žádnému trestnému činu. Již loni potvrdil zproštění obžaloby v jedné části obžaloby, nyní i v té nejznámější – provize 17 haléřů z každé vytištěné jízdenky. 

HN: Jak vnímáte tento verdikt? Vy sám jste tehdy hospodaření pražského dopravního podniku prověřoval a jeho jménem i podával trestní oznámení.

Soud zaujal jiný názor, ale důvody pro náš postup tam byly, když se i státní zástupce přiklonil k tomu, že to byl trestný čin. To, že finální verdikt po kompletním dokazování je jiný, s tím nic nenadělám a musím to respektovat.

HN: Soudce Luboš Vlasák v části, která se týkala provize 17 haléřů z výroby jedné jízdenky pro firmu Cokeville Assets Petra Kmetě, loni v červnu říkal, že to byla tak velká provize, že šlo o tunelování, a případ v této části vrátil k novému rozhodnutí. Nyní ale konstatoval, že se důkazní situace změnila a osvobození všech potvrdil. Jak je to možné?

To budeme vědět až z písemného odůvodnění rozsudku. V něm soud bude muset označit ty důkazy, které změnily jeho názor. A pak můžeme i posoudit, co to bylo za důkazy a jak byly závažné. Samozřejmě nemůžeme zpochybnit rozsudek jako takový, ale aspoň si uděláme úsudek, proč soudce změnil názor na to, jestli jde, či nejde o trestný čin. Ale upozorňuji, že zrovna touto částí provizí z jízdenek jsme se tehdy nezabývali, naše trestní oznámení bylo na jiné věci a jen část z nich si převzal státní zástupce.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.