Advokát a nynější senátor Václav Láska se před devíti lety zabýval z pověření pražského primátora smlouvami, které uzavíral městský dopravní podnik se svými dodavateli. Výsledkem jeho právní analýzy bylo, že v podniku mezi lety 2007 a 2012 „působila organizovaná zločinecká struktura“, sdělil Láska v roce 2012, když podával jménem dopravního podniku trestní oznámení.

Tuto středu však Vrchní soud v Praze definitivně zprostil viny všechny obžalované, mezi nimiž byl například Ivo Rittig či bývalý šéf dopravního podniku Martin Dvořák. Podle soudce nedošlo k žádnému trestnému činu. Již loni potvrdil zproštění obžaloby v jedné části obžaloby, nyní i v té nejznámější – provize 17 haléřů z každé vytištěné jízdenky. 

HN: Jak vnímáte tento verdikt? Vy sám jste tehdy hospodaření pražského dopravního podniku prověřoval a jeho jménem i podával trestní oznámení.

Soud zaujal jiný názor, ale důvody pro náš postup tam byly, když se i státní zástupce přiklonil k tomu, že to byl trestný čin. To, že finální verdikt po kompletním dokazování je jiný, s tím nic nenadělám a musím to respektovat.

HN: Soudce Luboš Vlasák v části, která se týkala provize 17 haléřů z výroby jedné jízdenky pro firmu Cokeville Assets Petra Kmetě, loni v červnu říkal, že to byla tak velká provize, že šlo o tunelování, a případ v této části vrátil k novému rozhodnutí. Nyní ale konstatoval, že se důkazní situace změnila a osvobození všech potvrdil. Jak je to možné?

To budeme vědět až z písemného odůvodnění rozsudku. V něm soud bude muset označit ty důkazy, které změnily jeho názor. A pak můžeme i posoudit, co to bylo za důkazy a jak byly závažné. Samozřejmě nemůžeme zpochybnit rozsudek jako takový, ale aspoň si uděláme úsudek, proč soudce změnil názor na to, jestli jde, či nejde o trestný čin. Ale upozorňuji, že zrovna touto částí provizí z jízdenek jsme se tehdy nezabývali, naše trestní oznámení bylo na jiné věci a jen část z nich si převzal státní zástupce.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se