Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek oficiálně zahájil předvolební kampaň hnutí ANO. Po sérii projevů a předvolebních slibů ale stranickou akci narušil premiérův syn Andrej Babiš mladší, který se na místě nečekaně objevil. Jeho návštěva vyvolala v týmu premiéra obavy. Poté, co na místo dorazil, se z týmu Babišových marketingových poradců ozvalo: A jsme v prd*li. Na celém týmu bylo vidět, že takhle si velkolepé zahájení kampaně nepředstavovali. 

Andrej Babiš junior přišel v doprovodu dokumentaristy Víta Klusáka. Akce prý nebyla připravená, společně byli podle tvrzení režiséra u psychiatra v Ústí nad Labem a do Větruše (zde ANO zahájilo kampaň) se přijeli jen najíst. Babiš mladší v chumlu novinářů došel až ke svému otci a ptal se ho, proč mu „i s tím Rusem ublížil“. Zmiňovaným Rusem myslel Petra Protopopova, který ho měl v roce 2017 proti jeho vůli odvézt na Krym. 

Otci také řekl, že je psychicky v pořádku. „Právě jsem vyšel od psychologa a mám soudního znalce, který mě vyšetřil,“ prohlásil a ptal se otce, jak se cítí, když ho vidí. „Budu se bránit a budu bojovat. Ne jen za sebe, ale i za druhé lidi okolo mě,“ dodal. „Informace, že jsem psychicky v pořádku, by měla být nejlepší věc, kterou bys mohl na svoje narozeniny slyšet,“ řekl otci s odkazem na to, že ten dnes slaví 67. narozeniny. „Přeji ti hodně štěstí v tvé kampani a oblbování českého národa tvojí sektou ANO. Měj se,“ ukončil Babiš mladší svůj proslov. 

Novinářům pak ještě řekl, že Čapí hnízdo, kvůli kterému je trestně stíhán premiér Babiš, bylo od počátku projektem jeho otce. Podle svého názoru v něm sehrál roli tzv. bílého koně, tedy nastrčené figury. Ve věci bude vypovídat na policii.

Premiér do řeči svého syna nijak nezasahoval. Až po jeho odchodu se vyjádřil, že se o něho vždycky řádně staral. Prohlásil také, že jeho syna někdo pouze využívá proti němu a zneužívá jeho stav. „Mě to mrzí. My víme, kdo ho zneužívá. My víme, kdo ho nabízí do médií na rozhovory, a bohužel zneužili jeho stav, ale já o tom nechci mluvit,“ řekl s tím, že má čisté svědomí. Premiér i ostatní lídři se pak hned schovali do zázemí hotelu. „Můžu vyloučit, že by mě vodili nějací politici, znám Pavla Novotného, Miroslava Kalouska, ale své kroky s nimi nekonzultuji,“ reagoval Babiš junior na slova svého otce.

Na projev Babiše mladšího pak reagovali i přítomní politici za ANO. „Je to neuvěřitelné, já z pohledu lékaře jsem viděl psychicky nemocného jedince,“ okomentoval jeho vystoupení David Kasal, který je lídrem hnutí ANO v Pardubickém kraji. „Ten, kdo dodnes pochyboval, jestli je syn v pořádku, dnes nepochybuje. Vím přesně, o čem je řeč, měl jsem stejný případ v rodině,“ prohlásil zase ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček.

S přispěním Martina Ťopka

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist