Mezi oponenty či kritiky Babišovy vlády panuje celkem shoda, že jednou z největších hloupostí, s níž zakladatel ANO přišel, bylo po věcné stránce heslo „Řídit stát jako firmu“. Stát se nedělí na majitele, manažery a podřízené zaměstnance, kteří musí respektovat záměry a nařízení, nebo jít jinam. Demokratický stát je množina svobodných lidí, kteří si vybírají politické reprezentanty a svěřují jim moc potřebnou k výkonu služby. Proto se stát řídit jako firma nemá a v dlouhodobějším horizontu ani nemůže.
Obálkový text: Kdo půjde s Babišem. Volby by dnes vyhrálo ANO, hledá proto spojence.
Hlavní komentář: Polemika Erika Taberyho s Markem Švehlou: Má opozice uvažovat o vládě s Babišem?
Otvírák agendy: Pět agentů v Praze. Po čem pátrala americká FBI ve Vrběticích.
Kontext: Kuba (opět) míří k revoluci. Po nevídané vlně demonstrací vládne podle místních na „ostrově svobody“ zvláštní klid před bouří.
Kontext: Bratrancům na stopě. Stále populárnější genetická genealogie umožňuje nasvítit tmavá místa rodinné historie.
Rozhovor: S Radkem Špicarem o jeho Tesle, roku 2035 a přechodu Evropy na elektrická auta.
Civilizace: Poslední helikoptéra. Příběh amerického ústupu z Jižního Vietnamu připomíná vážnost dilemat, která Spojené státy nyní řeší v Afghánistánu.
Kultura: Všichni by chtěli hrát. Letní rozvolnění probudilo koncertní scénu. Opravdový restart ale ještě není na dohled.
Babiš a jeho učedníci to přesto stále zkouší. Zjevně trpí pocitem, že se nemusí s nikým moc bavit – s parlamentem, opozicí, veřejností – a můžou rozhodovat jako šéfové.
Jedním z takových učedníků je ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Příkladů je celá řada a poslední se týká minulého týdne. Tuplovaný ministr oznámil, že zvažovaná obří továrna na baterie do elektrických aut by se mohla postavit v Prunéřově v místě bývalé uhelné elektrárny. Hned také začal mluvit o těžbě lithia a uzavřel za vládu s firmou ČEZ memorandum o podpoře plánů na výstavbu zmíněné továrny.
Z věcného hlediska jde o divadlo, manažerské představení, vytváření dojmu, že se něco děje. Memorandum je záznam o nějaké skutečnosti a vláda si nepotřebuje se státní firmou psát na papír, že něco podporuje. Pokud ministři plánují otevřít v Krušných horách masovou těžbu nerostné suroviny, mají občanům představit, o co půjde, vysvětlit jim, jak asi bude těžba vypadat, ubezpečit je, že dojde k odškodnění všech, které těžba postihne. Mají zkrátka vyložit karty na stůl, představit své plány a symbolicky požádat o podporu. Prostě bavit se s občany jako s partnery, a ne se schovávat za memoranda.
Těžba lithia a výroba baterií je sporná aktivita – z jedné strany velmi potřebná pro rozvoj elektromobility a snížení emisí skleníkových plynů, z druhé strany značně problematická věc, která se lidem v místě těžby i jinde v Česku nebude líbit. S těmi všemi je třeba mluvit otevřeně a věcně, a ne teatrálně podepisovat memoranda, aby se to slovo pak dalo šikovně použít v kampani.
Je to kampáááň! Tedy pardon, pokud jde o očkování, tak na tu jsme zapomněli
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist