Evropské peníze se v České republice podle premiéra Andreje Babiše (ANO) rozdělují transparentně. Na pondělní tiskové konferenci při příležitosti návštěvy předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové v Praze řekl, že nemá pocit, že by od jeho vstupu do vlády mělo Česko systémový problém i s ohledem na střet zájmů. Státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková ČTK řekla, že při vyjednáváních se Česko zavázalo čerpání z fondu efektivně kontrolovat. Metodiku nastaví ministerstvo průmyslu a obchodu.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že k problémům v členských státech Evropská komise přistupuje individuálně. Od Česka očekává zavedení několika milníků, tedy klíčových opatření, tak aby v polovině příštího roku bylo jisté, že při rozdělování evropských peněz je vyloučen střet zájmů. 

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

„Je tam požadavek na zajišťování a sběr informací o osobách, které stojí za subjekty, které dostávají finance. Tyto milníky musí být splněny před tím, než bude v polovině roku 2022 vyplacena první velká částka,“ doplnila šéfka komise.

Česko bude mít k dispozici zhruba v září až říjnu 13 procent ze schválených 7 miliard eur. Uvolnění dalších peněz záleží na tom, zda vyřeší otázky konfliktu zájmů. „Zbytek bude záležet na výsledcích,“ uvedla von der Leyenová na tiskové konferenci. Podobně to podle ní funguje u rozdělování peněz na konkrétní investiční projekty. „Jsou tam konkrétní cíle, kterých musí země dosáhnout,“ dodala.

Podle informací HN z vysoce postavených zdrojů se vedla debata především právě kvůli možnému střetu zájmů českého premiéra. Česko proto do plánu muselo přidat některé záruky ohledně auditů a kontroly rozdělování peněz. Do června příštího roku musí například zavést auditní strategii a monitorovací systém, který bude obsahovat informace o všech konečných příjemcích. Komise naopak neřeší obsah plánu, tedy do kterých oblastí peníze půjdou. O tom rozhodovala pouze česká vláda.

„Od momentu, kdy jsem vstoupil do vlády a teď jsem premiér, tak nemám pocit, že bychom měli nějaký systémový problém,“ řekl Babiš. Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše si ale lze zamezení střetu zájmů premiéra, které je nutné kvůli čerpání peněz, za současné vlády těžko představit. Podle předsedkyně TOP-09 Markéty Pekarové-Adamové je řešením současné situace porážka ANO ve volbách.

„Evropská komise bude kontrolovat, že jsou finanční prostředky vynakládány moudře. Máme také nástroje na ochranu rozpočtu, protože především jde o prostředky daňových poplatníků v Evropské unii,“ dodala von der Leyenová.

Aby Česko mohlo dostat celý svůj podíl na fondu, budou české úřady podle komise muset v příštích měsících dodržet kritéria stanovená pro ochranu peněz EU před střetem zájmů. Hrdinková ČTK řekla, že při vyjednáváních se ČR zavázala čerpání z fondu efektivně kontrolovat. Mechanismy kontroly bude muset nastavit do poloviny příštího roku. "Očekávám, že metodika bude velmi podobná té, kterou ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo pro místní rozvoj už používají," uvedla s odkazem na současné dotační programy. Ministerstvo průmyslu a obchodu a jeho útvar, který bude za koordinaci čerpání plánu obnovy odpovědný, bude podle Hrdinkové muset nastavit všechny procesy, které jsou nutné pro kontrolu čerpání peněz.

Unijní exekutiva v letos zveřejněném auditu dospěla k závěru, že úřady neřeší systémový problém se střetem zájmů premiéra Babiše. Podle auditorů stále ovládá holding Agrofert, ačkoli jej vložil do svěřenských fondů. Komise proto nehodlá firmám z této skupiny vyplácet dotace ze strukturálních fondů. Babiš tvrdí, že střet zájmů nemá a že dodržuje české zákony. V posledním dopisu, který ve věci střetu zájmů do Prahy přišel, kritizuje podle serveru iROZHLAS Brusel ministerstvo průmyslu za to, že nezlepšilo kontrolu střetu zájmů a svěřenských fondů. Komise podle něj ministerstvu mimo jiné vytýká, že nezařadilo do svých postupů metodické stanovisko, které kvůli lepšímu prověřování střetu zájmů na konci loňského roku vydalo ministerstvo pro místní rozvoj. Komisi se ani nelíbí to, jakým způsobem ministerstvo průmyslu vede seznam společností vlastněných veřejnými funkcionáři.

Z Národního plánu obnovy budou mít podle Babiše prospěch všichni. "Všem občanům přinese například lepší komunikaci s úřady, elektronizaci zdravotnictví, kvalitní a bezpečné cestování na železnici, podporu digitálních dovedností ve školách nebo modernizaci sociálních služeb," uvedl předseda vlády. Značná část peněz podle něj půjde do zdravotnictví, například na onkologickou prevenci a péči.

Podpořeni budou také podnikatelé, start-upy, kulturní a kreativní sektor, poznamenal Babiš. "Obce a města by měly přivítat investice do rychlejšího internetového připojení, brownfieldů, adaptace na klimatickou změnu, ochranu přírody, obnovu lesů po kůrovcové kalamitě," vyjmenoval.

Von der Leyenová uvedla, že český plán předpokládá i další kroky k ochraně klimatu, například vytváření dobíjecích stanic pro elektromobily, investice do obnovitelných zdrojů energie nebo do infrastruktury pro recyklaci odpadů.

V souvislosti s klimatem zmínila stále častější a intenzivnější extrémní výkyvy počasí, povodně Belgii, Nizozemsku, Německu, Rakousku či Švýcarsku nebo nedávné tornádo na jižní Moravě.

Šéfka unijní exekutivy zmínila, že je velmi ráda, že se Česko rozhodlo výrazně investovat do posílení systému zdravotnictví, a to jak do elektronizace, tak do onkologické péče.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist