Čtvrteční mimořádné jednání vlády se zabývalo zhoršující se epidemickou situací týkající se covidu-19 a rozhodlo o dalších opatřeních. 

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se situace – zejména v Praze – zhoršuje, byť ne radikálně. Obává se ale masivnějšího rozšíření delta (původně indické) mutace. Vláda mění pohled na lidi s pouze jednou dávkou očkování. Nestačí to k prokázání bezinfekčnosti. Teprve 14 dní po vpichu druhé dávky bude člověk považován za bezinfekčního a nemusí pak „nic řešit“ – například během návštěv restaurací nebo koncertů. Změna bude účinná od pátku 9. července.

Co se týče pravidel pro vstup do České republiky, každý člověk přijíždějící z ciziny bude muset být otestován. Odlišnost určuje cestovatelský semafor, který chce Vojtěch nyní zjednodušit spojením zelené a oranžové barvy. „Pokud člověk přijede ze zelených nebo oranžových zemí, bude muset vyplnit příjezdový formulář a být testován alespoň antigenním testem ne starším než 48 hodin, nebo PCR testem ne starším než 72 hodin,“ shrnul Vojtěch. Testy nebudou potřeba u plně očkovaných a lidí, kteří covid prodělali v posledních 180 dnech. Opatření bude taktéž platné od 9. července. 

Zaměstnavatelé rovněž nevpustí na pracoviště lidi, kteří přijedou ze zahraniční dovolené, bez negativního testu, řekl Vojtěch. „Zaměstnance, kteří byli v zahraničí, považujeme za největší riziko,“ uvedl. Oproti původním plánům se povinnost testovat nebude týkat návratů z cest po Česku, podle Vojtěcha to odmítla Legislativní rada vlády. 

Plošné testování ve firmách a na úřadech by vláda podle ministra Vojtěcha asi opět zavedla, pokud by bylo za 7 dní 25 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

Do „černých“ zemí na mapě cestovatele, kam je dosud cestování zakázáno, přibylo už v úterý Tunisko, přičemž změna bude platit od 5. července. Ode dneška se na seznam zemí s extrémním rizikem nákazy ke 14 státům přidaly Rusko, Paraguay a Namibie. Vláda chtěla na seznam zařadit i Velkou Británii, prozatím s tím však počká. Pokud se tam ale situace nezlepší, bude na něm od 12. července. Spekulovalo se i o tom, že by se na „černý seznam“ mohl zařadit Egypt, který patří k oblíbeným destinacím českých turistů. Zůstal ale v kategorii „tmavě červených“ zemí s velmi vysokou mírou rizika, řekl Vojtěch.

Stávající opatření zatím platí do konce července. Dosavadní nařízení zakazovalo všem občanům České republiky a cizincům s bydlištěm na území Česka vstup do „černých“ zemí. Zákaz neplatil jen pro občany zmíněných států nebo pro cesty, které nesnesou odkladu a byly předem oznámeny ministerstvu zahraničí.

Do černých zemí nově nebudou mít lidé zakázáno jet, bude ale platit „důrazné nedoporučení cesty“. Již několik měsíců na tomto seznamu figurují Peru, Kolumbie, Botswana, Brazílie, Svazijsko, Jihoafrická republika, Lesotho, Malawi, Mosambik, Nepál, Tanzanie, Zambie, Zimbabwe a Indie.

Související
Související