Certifikáty o očkování nebo o provedeném testu mohou mít Češi přímo v mobilu. Ve středu začala fungovat oficiální aplikace Tečka. Nejprve byla aplikace dostupná pro majitele telefonů s operačním systémem od firmy Apple, od podvečera i pro mobilní telefony se systémem Android.

„Pokud máte iPhone, můžete si hned teď stáhnout naši národní aplikaci, díky níž se můžete prokázat platným očkováním, testem nebo potvrzením o prodělané nemoci u nás i v EU,“ uvedla Chytrá karanténa ve středu kolem 13:00. Zhruba v 19:00 pak Národní agentura pro komunikační a informační technologie (NAKIT) na Twitteru uvedla, že aplikaci Tečka si mohou stáhnout i lidé se zařízením se systémem Android.

V aplikaci je podle údajů z App Storu možné evidovat potvrzení i pro více lidí najednou. Rodiče si tam tedy mohou nahrát i údaje pro své děti. U certifikátů se rovněž zobrazuje, kolik času například zbývá do vypršení platnosti testu na covid-19.

Certifikát o prodělané nemoci či negativní výsledek testů si mohou zájemci vyzvednout elektronicky na webu ocko.uzis.cz. Web nabízí více možností k přihlášení. Dospělí se mohou přihlásit pomocí zadání svého rodného čísla, občanského průkazu a následně kódu, který jim dorazí v SMS. Druhá varianta, vhodná i pro děti do 15 let, je přihlášení pomocí data narození, e-mailu a telefonního čísla, které uvedly buď děti, nebo jejich rodiče na odběrovém místě. Nenechte se zmást popisem, že je to přihlášení podle popisů pouze pro očkované.

Po otevření certifikátu naskenujete QR kód do stažené aplikace Tečka a je hotovo. Potvrzení o bezinfekčnosti musí lidé dokládat při návštěvě některých akcí či při cestování. 

Související

 

Související