Vědci a výzkumné instituce se obávají, že vláda při pondělním jednání schválí návrh, podle kterého má významně klesnout rozpočet na vědu a výzkum. Ministerstvo financí Aleny Schillerové (ANO) navrhuje snížení rozpočtu meziročně o 1,4 miliardy korun, přestože vláda dříve slibovala výdaje na vědu naopak zvyšovat.

Když koncem listopadu premiér Andrej Babiš (ANO) předával Národní cenu vlády Česká hlava molekulárnímu imunologovi Václavu Hořejšímu, neopomenul při té příležitosti vyzdvihnout roli vědců v době pandemie. Ocenil práci výzkumníků v laboratořích a ve vývojových pracovištích. „V této neradostné době si více než jindy vážíme vědců a chápeme, jak je podpora výzkumu potřebná,“ řekl před půl rokem.

Premiér Babiš je zároveň předsedou Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI), která se snaží o to, aby se ve státních výdajích na vědu v příštích letech neškrtalo. Její návrhy jsou ovšem v rozporu se záměrem ministerstva financí, podle něhož by měl být rozpočet na vědu v příštím roce 36 miliard korun. Bude proto zajímavé sledovat, zda dá premiér víc na názory své ministryně, nebo rady, v jejímž čele stojí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.