Genderové rovnosti se řada lidí v Česku vysmívá. K jasnému stanovení toho, co je a co není normální chování mezi mužem a ženou, je ale nutné o tématu ve společnosti hovořit. „Je to základ, který si musíme vyjasnit. Sexuální obtěžování je už jen špička ledovce,“ říká Irena Smetáčková z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy. Zabývá se sexuální výchovou a genderem. „Muži si k ženám nemohou dovolit to, co před sto lety, svět se mění,“ říká v rozhovoru pro HN.

Sexuální výchova se nyní řeší kvůli obvinění exposlance Dominika Feriho z násilného chování k ženám. Neměli bychom o těchto tématech mluvit ve školách častěji? 

Ano. O tom, jak bychom se měli chovat k druhému člověku a jakou roli má ve vztahu sex, bychom ve škole měli mluvit napříč různými předměty. Nepatří to jen do sexuální výchovy. Je to téma genderové rovnosti, respektu k ostatním. Jenže o genderu se ve školách příliš nemluví. V Česku se genderové rovnosti téměř vysmíváme, přece víme, jak to je, a jak to od pravěku funguje…

A neznačí Feriho kauza a rozsáhlé diskuze, jež napříč společností vyvolala, že je načase o genderové rovnosti mluvit více?

Ano, to bezesporu značí. Sexuální obtěžování je vrchol ledovce, v jehož základu stojí právě nedostatečné uvědomění si toho, co znamená být ženou a mužem v sociokulturním smyslu. A že si prostě muži k ženám nemohou dovolit to, co si k nim mohli dovolit před sto lety, svět se mění. I to by se mělo ve školách probírat, ale bohužel se to neděje.

Proč?

Podle rámcových vzdělávacích programů, které určují povinné učivo, by učitelé měli děti vést k nestereotypnímu nahlížení na ženy a muže. Většina vyučujících si s tím ale možná neví rady, protože se na pedagogických fakultách genderová studia neučí. Je tedy možné, že naopak posilují tradiční obraz, že muž má být tím lovcem a žena má být tou, co se nechá lovit.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.