Dominik Feri v pátek vystoupil ze strany TOP 09. Uvedl to v tiskové zprávě mluvčí strany Vladan Vaněk. Strana ho v pátek dopoledne k vyzvala k přerušení členství v souvislosti s informacemi o tom, že údajně sexuálně obtěžoval několik žen. Po uveřejnění jejich svědectví Feri v minulých dnech rezignoval na svůj poslanecký mandát ke konci května a nebude kandidovat v říjnových volbách. Že by se dopustil sexuálního násilí, odmítá, omluvil se ale za „nevhodné“ či „nepatřičné“ chování.

Související

„Informace o Dominiku Ferim, které se objevily v médiích, pokládáme za velmi závažné. Obvinění a jednání, které je mu připisováno, považujeme za neakceptovatelné nejenom pro veřejné činitele, ale také pro kohokoliv jiného,“ uvedla v pátek TOP 09 po mimořádném jednání svého předsednictva. Vyjádřilo podporu všem, kteří mohli být obětí Feriho jednání.

Od 1. června nahradí ve sněmovně Feriho dokumentaristka Olga Sommerová. Druhé místo kandidátů TOP 09 na pražské volební kandidátce koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) by měl po nočním rozhodnutí předsednictva pražské organizace TOP 09 obsadit namísto Feriho radní Prahy 2 Michal Zuna.

Deník N se serverem Alarm nedávno zveřejnil svědectví několika žen, některé v nich tvrdí, že je Feri nutil k sexu, i když to výslovně odmítly. Další se svěřily, že se z nich snažil vylákat fotografie, na kterých jsou nahé, či je veřejně dehonestoval. Poslanecký mandát složil proto, že nechce, aby podle něj lživé a manipulativní články v médiích poškozovaly jeho nejbližší okolí a kolegy. Bránit se proti nim bude soudní cestou.

Chování, ze kterého ženy Feriho obviňují, se údajně odehrálo v době jeho studií na Právnické fakultě UK. Studoval tam mezi lety 2015 a 2020. Vedení fakulty považuje obvinění ze sexuálního obtěžování za velmi vážná. Jednání, které je mu připisováno, označilo za neakceptovatelné. Fakulta podle děkana Jana Kuklíka nemá nástroje, aby mohla sama vést vyšetřování, a vzhledem k tomu, že Feri už dostudoval, nemůže vůči němu zakročit ani disciplinárně. Zvažuje zřízení institutu fakultního ombudsmana, který již některé jiné vysoké školy v ČR mají.

Související