Poslanec TOP 09 a čtyřka pražské kandidátky koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) pro říjnové sněmovní volby Dominik Feri čelí obviněním několika žen z nevhodného sexuálního chování během let 2015 až 2020. Informoval o tom v úterý Deník N. Svědectví o nevhodném chování podle něj poskytla řada žen, získal je společně s redakcí Alarmu. Některé ženy tvrdí, že s nimi Feri měl sex, i když to výslovně odmítly. Další se svěřily, že se z nich snažil vylákat nahé fotografie či je veřejně dehonestoval. Informacemi se už začala zabývat policie. 

Politik v reakci odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za „nevhodné“ či „nepatřičné“ chování v některých situacích. Později na svém instagramovém účtu oznámil svou rezignaci na post poslance. „Vždy jsem si přál politiku jinou, založenou na osobní odpovědnosti. Nyní chci jít sám příkladem. Rezignuji na mandát poslance a nebudu se účastnit podzimních voleb,“ napsal a dodal, že se bude proti obviněním bránit soudní cestou. 

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteru uvedla, že Feriho považuje za svého přítele a věří tomu, že očistí své jméno. „Pro politiky však platí presumpce viny a já osobně po tom vždy volala. Chci proto poděkovat za jeho rozhodnutí vzdát se mandátu poslance a nekandidovat v nadcházejících volbách,“ dodala předsedkyně.

Podle informací HN to ale byla právě šéfka TOP 09 Pekarová Adamová, která přišla s rozhodnutím, že by měl Feri skončit, a koalice Spolu ji v tom podpořila. Feri s návrhem pak souhlasil. Strana si uvědomovala, že takovým obviněním se těžko čelí a že se mohou objevovat další a další svědectví, jež by kauzu držela v médiích dlouho. A čím dříve se strana s Ferim rozloučí, tím dříve se na celou věc zapomene. Feri byl nicméně z celého vývoje zaskočen, nepřišel ani na klub mezi poslance. 

Poslanec Vlastimil Válek z TOP 09, který má s Ferim společnou kancelář, pro HN řekl, že si stranického kolegy velmi váží. „Teď je to ale na policii. Budu doufat, aby vyšetřovala rychle. Ať už aby se těm ženám dostalo satisfakce, tak i kvůli Dominikovi, pokud by se prokázala jeho nevina,“ řekl Válek. „Doufám, že se celá ta kauza ukáže jako nepravdivá. Pokud nebude očištěn, budu zklamán,“ dodal.

Celá kauza podle místopředsedy Pirátů Radka Holomčíka ukazuje, jak strašně důležité je, aby se oběti sexuálního násilí nebály tyto věci nahlašovat. „Pokud se nebudeme snažit odstraňovat stigmatizaci a nenaučíme se jim dávat bezpečný prostor, tak se nepohneme z místa. Tenhle stav škodí jak obětem sexuálního násilí, tak i obětem křivých obvinění,“  okomentoval pro HN.

Související

„Zatarasil dveře nočním stolkem,“ říká jedna z žen

Článek zmiňuje, že poslanec se v roce 2017 přihlásil ke kampani proti násilí na ženách #MeToo, přesto se ne vždy choval vhodně. Alarm a Deník N píšou, že ve snaze ověřit informace ze sociálních sítí hovořily s několika ženami, které podle svých slov z Feriho strany čelily nevyžádanému sexuálně motivovanému chování, obtěžování nebo nátlaku.

„Tyto svědkyně se navzájem neznají a nikdy si o svých zkušenostech vzájemně neřekly. Nemají vazby na žádnou politickou stranu. Promluvily dobrovolně a každou z nich oba redaktoři vyslechli společně a osobně. Jde o reálné osoby, které se redakcím samy ozvaly, nebo je naopak redaktoři kontaktovali. Rozhodly se promluvit i v reakci na rozvířenou debatu nejen na sociálních sítích. Události, které popisují, se měly stát mezi lety 2015 a 2020,“ sdělil Deník N s tím, že s ohledem na ochranu zdrojů přesnější data u jednotlivých svědectví neuvedl.

Policie na Twitteru oznámila, že se věcí začala z úřední povinnosti zabývat. „V následujících dnech bude rozhodnuto o tom, která součást policie šetření provede a jaký bude případný další postup,“ doplnili policisté.

Jedna z žen pro Deník N a Alarm například popsala, jak byla s Ferim nejprve v kontaktu skrze zprávy. V těch ji žádal o fotky, zval k sobě do bytu a také ji různě ztrapňoval. „To je vlastně jeho typický styl komunikace, takže člověka to nutí, aby si připadal provinile, že nemá smysl pro humor,“ komentuje styl komunikace dívka. Následně říká, že ho i tak chtěla poznat osobně, protože ve virtuálním prostoru se člověk chová jinak než ve skutečnosti. Pozvala ho proto na večírek, který se konal u ní v bytě. Tehdy také podle jejího svědectví došlo k sexuálnímu útoku. Během večera se žena s Ferim ocitla sama v pokoji, kde po ní politik začal podle jejích slov požadovat sex. To ona odmítla. 

„Vzal noční stolek a zatarasil jím dveře, abych nemohla z pokoje odejít. Opakovala jsem, že s ním sex mít nechci, a žádala ho, ať v nátlaku a fyzickém dobývání přestane. Utrhl se na mě, ať prý držím hubu a už nic neříkám, a pak se na mě vrhl a měl se mnou sex navzdory opakovanému nesouhlasu. Zůstala jsem jako opařená a nedokázala se ani pohnout, byla jsem paralyzovaná,“ popisuje svoji zkušenost pro Alarm.  

Feri v prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že před dvěma lety čelil falešnému nařčení ze sexuálního násilí. „Z těchto lživých nařčení pak vychází další pomluvy, kterým se člověk může jen těžko bránit. Nicméně lživá nařčení ze sexuálního násilí, která se objevují v posledních dnech, nejčastěji anonymně na sociálních sítích, a která se dotýkají nejenom mě, ale také mého okolí, zásadně odmítám,“ uvedl.

Dodal, že jako politik musí počítat s osobními útoky a bohužel také s vedením kampaně, které není vždy fér. „Nicméně já osobně jsem kampaň vedl vždy fér a nehodlám na tom nic měnit,“ uvedl s tím, že má pocit osobního selhání v některých situacích, kdy se zachoval nevhodně, nepatřičně či negentlemansky. „Všechna taková selhání mě mrzí a hluboce a upřímně se za ně omlouvám. Třebaže jsem se z chyb poučil, nelze nic odbýt jenom tím, že jsem byl zkrátka mladý a nyní žiji jinak,“ uvedl.

„Ušel jsem kus cesty a snažil se své nedostatky překonat. Věřím, že jsem se vydal správným směrem. To ukáže mé další působení a čas,“ doplnil Feri.

Velká ztráta pro Spolu

To, že svědectví žen by mohlo ohrozit Feriho kandidaturu v letošních sněmovních volbách, ještě před oznámenou rezignací naznačovali někteří politologové. Feri se dosud těšil oblibě hlavně u mladé generace, která je na podobné informace podle analytiků citlivější, byl také tváří kampaně Spolu pro mladé voliče.

Na to upozorňuje i politoložka Eva Lebedová z Univerzity Palackého v Olomouci. „Pokud by byl jen zlomek pravda, tak je to obrovský problém. Dominik Feri byl pro TOP 09 symbolem obdivu pro mladé lidi,“ říká politoložka. „Z tohoto pohledu je to obrovské narušení důvěry,“ dodává. „Nedivím se, že v době volební kampaně se strana rozhodla pro to, aby rezignoval. Je to jediná možnost, jak v této situaci  komunikovat,“ popsala Lebedová.

Pro koalici Spolu to podle politoložky může být problém i do budoucna, protože nikoho podobného ve svých řadách nemá. „Pokud se nepodaří velmi rychle prokázat, že to je totální výmysl, tak je to pro Spolu v kampani velká ztráta,“ říká Lebedová. „Je to zklamání naděje v politiky, kteří dělají politiku z nějakého principiálního důvodu, a je to i otřesení toho symbolu mladé nadějné politiky, kterou Dominik Feri ztělesňoval,“ doplnila.

Petr Just z Metropolitní univerzity Praha se nedomnívá, že by kauza způsobila výraznější odklon voličů od koalice Spolu. Téma sexuálního obtěžování podle něj v Česku není „zabiják politických preferencí“, jako je tomu v USA. Záležet však bude na dalším vývoji, zda bude případ dál gradovat, nebo se ho naopak podaří pomocí krizové komunikace rychle vyřešit. „V takovém případě by se na kauzu mohlo za pět měsíců zbývajících do voleb pozapomenout,“ míní Just.

Podle politologa z Masarykovy univerzity v Brně Lubomíra Kopečka ale není nereálné, aby se Feri do politiky v budoucnu vrátil. „Rezignace na poslanecký mandát je asi logická reakce. Teď bude záležet na tom, s čím přijde policie. Jedna věc jsou tvrzení, která jsme si teď přečetli, která vypadají hodně rozvířeně a odpudivě. A druhá, co se ve skutečnosti prokáže. Pokud by nakonec kauza vyšla do prázdna, lze si potenciální politický návrat představit,“ myslí si Kopeček.

Související