Šéf skupiny MeSES a hlavní epidemiolog pražského IKEM Petr Smejkal nechal skupinu zvážit, jestli chce s premiérem Andrejem Babišem (ANO) spolupracovat. „Samozřejmě musí souhlasit s tím, abych tam tlumočil jejich názory,“ vysvětluje Smejkal, který jako jediný ze skupiny už v Radě vlády pro zdravotní rizika sedí od konce února.

Ze strany MeSES ale přišla jasná odpověď: „V žádném případě, to jsme všichni odmítli," řekla serveru iDNES.cz její členka Ruth Tachezy.

Se skupinou MeSES, která od poloviny března radila ministerstvu zdravotnictví se zvládáním pandemie, včera ministerstvo ukončilo spolupráci. Skupina se ale už včera večer usnesla, že bez ohledu na to bude ve své práci pokračovat dál. Kromě Babiše dostala nabídku na spolupráci také od předsedy Asociace krajů Martina Kuby (ODS). „Pokud mají na ministerstvu zdravotnictví pocit, že konzultaci téhle party už nepotřebují, tak hejtmani ji určitě rádi využijí,“ napsal na svém Twitteru Kuba. 

Na otázku, zda je taková spolupráce smysluplná, vzhledem k tomu, že protiepidemická opatření řídí ministerstvo zdravotnictví a vláda, odpověděl Smejkal, že určitě ano. „Cokoliv co pomůže řešit pandemii je smysluplné. Když se na nás obrátí například ohledně testování nebo čehokoliv jiného, tak jim určitě pomůžeme, jako komukoliv jinému,“ řekl HN epidemiolog.

Experti, mezi nimiž jsou odborníci na zdravotnictví a epidemiologii, ale také přírodovědci zaměřující se na viry, právník demografka nebo sociolog, hodlají kromě jiných dokumentů vypracovat strategii pro boj s koronavirem, ale i s dalšími budoucími pandemiemi.

V případě ministerstva zdravotnictví opět převzala poradenské otěže odborná Klinická skupina pro covid, která na ministerstvu společně s epidemiologickou a laboratorní skupinou funguje už od jara minulého roku. V posledních týdnech ale prošla významnou personální obměnou. Dříve ji vedl profesor Vladimír Černý, do dubna náměstek ministra zdravotnictví, kterému bývá vyčítáno úmyslné promořování populace koronavirem. S příchodem nového ministra Petra Arenbergra (za ANO) ve funkci politického náměstka skončil a stejně tak i ve vedení skupiny.

Související

Po něm měl skupinu vést nový náměstek Martin Havrda, primář interní kliniky vinohradské nemocnice. Teď ji má ale na starost náměstkyně pro zdravotní péči Martina Vašáková. Do funkce náměstkyně nastoupila 19. dubna z pozice přednostky pneumologické kliniky Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze.  V dalším postupu Česka při rozvolňování a potírání epidemie tak bude mít nyní důležité slovo právě ona.

Podle Vašákové je konec spolupráce ministerstva se skupinou MeSES přirozený. „Ministerstvo zdravotnictví je tady od toho, aby mělo samo struktury, které vydávají podklady pro rozhodnutí ministerstva a vlády. Skupinu MeSES jsme nezrušili, jen jsme poděkovali a rozloučili se s nimi,“ řekla Vašáková v rozhovoru pro Radiožurnál. Možnost, že by s MeSES do budoucna spolupracovala Vašáková odmítla. „Skutečné odborníky a vědce máme ve skupině ministerstva zdravotnictví,“ uvedla.

Podle ministerstva se bude klinická skupina zabývat vývojem epidemiologické situace, testováním, vakcinací a doporučováním změn protiepidemických opatření. Ve skupině jsou nejen odborní zaměstnanci ministerstva zdravotnictví, ale i zástupci Státního zdravotního ústavu a dalších institucí. Má tři epidemiology, vakcinologa, několik infektologů, zástupce praktických lékařů, imunology i zástupce Všeobecné zdravotní pojišťovny a statistika z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR.

Související