Stačil jeden telefonát a experti napříč obory, kteří od poloviny března radili ministerstvu zdravotnictví se zvládáním pandemie, si vyslechli, že spolupráce je u konce. „Zatím to nijak nezdůvodnili,“ řekl HN šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) a hlavní epidemiolog pražského IKEM Petr Smejkal.

Dodal, že ministerstvo slíbilo zaslat rozhodnutí o rozpuštění skupiny ještě písemně. Úřad posléze vydal stanovisko, v němž ministr Petr Arenberger (za ANO) odborníkům poděkoval a jejich názory označil za „vždy relevantní“. „Pokud budou kolegové z MeSES ochotní, byl bych rád, kdybychom se mohli potkávat dál,“ uvedl. 

Náměstkyně pro zdravotní péči Martina Vašáková dodala, že kvůli zlepšující se epidemické situaci a dostatečným personálním kapacitám se ministerstvo rozhodlo, že odteď už se této agendě bude věnovat jen interně. Na starosti by ji měla mít nová Klinická skupina pro covid, v níž jsou kromě zaměstnanců ministerstva zástupci Státního zdravotního ústavu a Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Smejkal přiznal, že v posledním týdnu či dvou spolupráce s ministrem Arenbergerem a jeho týmem vázla. „Tohle je asi vyústění,“ dodal epidemiolog. Skupina nyní počká na písemné zdůvodnění a pak se poradí, co dál.

O rozpuštění skupiny předem nevěděl ani premiér Andrej Babiš (ANO). „Dověděl jsem se to od paní náměstkyně Vašákové dnes odpoledne, nebyl jsem o tom dopředu informován,“ řekl v rozhovoru pro Deník. Ministerstvo má však podle něj dost vlastních odborníků. 

Ukončení spolupráce na Twitteru oznámil další člen skupiny, sociolog Martin Buchtík. „Žádné důvody nám sděleny nebyly,“ napsal.

Tým, v němž působili lékaři, vědci, ale také sociolog, ekonom či psycholog, dával vládě doporučení, jak přistoupit k rozvolnění plošných opatření. Konečné rozhodnutí ale vždy bylo na ministrech.

Smejkal zůstává členem vládní rady pro zdravotní rizika, které předsedá premiér Andrej Babiš (ANO). „Zatím mě nikdo neodvolal,“ podotkl lékař.

O zrušení spolupráce ministerstva zdravotnictví s MeSES byla mezi prvními telefonicky informována také členka skupiny a viroložka Ruth Tachezy. V úterý jí to stejně jako Smejkalovi zavolal náměstek ministra Martin Havrda, s nímž byla skupina nejčastěji v kontaktu. „Volal mi přímo ze schůzky vedení ministerstva, aby mě informoval, že došlo k restrukturalizaci odborných skupin a přerušení spolupráce s naší skupinou a že nám děkují,“ řekla HN Tachezy. Konkrétní důvody přerušení spolupráce ani ona nezná.

Podle ní je stále potřeba opatrnosti při rozvolňování a její skupina v tom sehrála pozitivní roli. „Přijde mi, že skupina dávala rozumná stanoviska a byla protiváhou unáhlených rozhodnutí,“ věří viroložka, podle níž ještě není čas na úplné rozvolnění a konec testování. Stále hrozí příchod další vlny, ať již na podzim nebo i dříve.

Zda bude skupina i bez přímé spolupráce s ministerstvem ve své práci pokračovat, ještě není jasné. „Domluvili jsme se, že se dnes sejdeme a uvidíme. Máme pocit, že bychom mohli pokračovat dál. Stejně jsme to doteď dělali zadarmo. Teď jen nevíme, jakou by ta práce měla váhu,“ uvedla Tachezy.

I přes ukončení spolupráce s ministerstvem by však členové chtěli ve své práci pokračovat dál. Na Twitteru to uvedl člen skupiny a epidemiolog Rastislav Maďar. „MeSES nevznikal kvůli MZ, ale aby pomohl zemi vyvést z bezprecedentní krize a ochránil jí před další,“ napsal Maďar a dodal, že k pokračování ministerstvo nepotřebují. 

Proti příliš silné roli skupiny MeSES v řešení koronavirové krize se v pátek vyslovila skupina dvanácti významných lékařů, mezi nimiž je například rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, kardiochirurg Jan Pirk nebo fyzioterapeut Pavel Kolář. Vadí jim, že MeSES nenese žádnou odpovědnost za svá doporučení ke zvládání epidemie covidu-19 v Česku a stojí mimo standardní mechanismy, v nichž mají mít hlavní roli ministr zdravotnictví a hlavní hygienik ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem. „Tato standardní struktura a její odborná doporučení a rozhodnutí pro řešení koronavirové krize byly a stále jsou odsouvány na vedlejší kolej,“ tvrdí kritici.

Kritizovali také přetrvávající opatření proti epidemii covidu-19, zejména plošné testování, které podle nich nedává za současné epidemické situace smysl. Cílem opatření musí být podle kritiků z řad lékařů nejen rychlá záchrana životů, ale také dlouhodobé zachování společenské infrastruktury, hodnotového a společenského systému.

Podle skupiny MeSES ale mělo její zřízení velký význam a umožnilo rychle připravit odborná doporučení postavená na převládajících vědeckých názorech. „Od doby, kdy byla skupina MeSES ustavena a začala pracovat, se vývoj epidemie dramaticky zlepšil tak, že nyní již umožňuje relativně rychlou obnovu běžného života,“ uvedla skupina ve svém sobotním prohlášení zaslaném ČTK.