Organizace Kverulant.org na svém webu obvinila pražského arcibiskupa Dominika Duku z tunelování církevního majetku. Spolek tvrdí, že Duka vyvedl z církve pozemky za minimálně čtvrt miliardy korun a převedl je na svoji soukromou nadaci. Podle vyjádření arcibiskupství jsou to však lživá tvrzení bývalého zaměstnance a ředitele organizace Vojtěcha Razimy.

Kverulant je obecně prospěšná organizace, která již několik let poukazuje na nejrůznější problematické kauzy. Na svém webu nově zveřejnili informaci o převodu pozemků v pražské Hostivaři. Ty původně patřily katolické církvi, která je ale převedla na nadaci Arietinum. Nadaci založil na konci loňského roku přímo Duka. Arietinum se následně dohodlo s významným developerem – firmou Central Group – a pozemky převedlo Central Group. Výměnou za to má v budoucnu obdržet byty, které na pozemcích developer postaví.

Kverulant poukazuje na několik problematických míst v celé dohodě. Předně je to fakt, že zakladatelem nadace Arietinum není arcibiskupství, ale přímo Duka, což vyplývá i z listiny zveřejněné v obchodním rejstříku. Duka se zároveň jmenoval předsedou správní rady. Spolu s ním ve správní radě zasedli, mimo jiné, bývalý politik z KDU-ČSL Antonín Juriga a jeho bývalá sekretářka Linda Dolečková. „Oba posledně jmenovaní nyní působí ve vysokých funkcích na pražském arcibiskupství jako Dukovi chráněnci,“ tvrdí Kverulant.

Proti tomu se ale arcibiskupství ohrazuje. „V žádném případě se nejedná o ‚soukromou nadaci‘, jak demagogicky tvrdí Kverulant.org, ale naopak o subjekt, který je zcela transparentní a neoddělitelně  propojený s Arcibiskupstvím pražským,“ uvedl ve vyjádření pro HN mluvčí pražského arcibiskupství Jiří Prinz. „Nadace Arietinum byla založena k veřejně prospěšným účelům podporujícím poslání římskokatolické církve. Nadace historicky byly a jsou v církvi používanou právní formou správy majetku,“ dodává.

Podle zakládací listiny má církev na chod nadace mít v budoucnu vliv, jelikož předseda správní rady má být podle stanov vždy arcibiskup a správní radu musí tvořit lidé z konkrétního okruhu zaměstnanců arcibiskupství a členství jim zaniká spolu s koncem jejich funkce na arcibiskupství. Kverulant však upozorňuje na to, že současní členové správní rady, jakožto první členové, byli nominování s platností na pět let, což také vychází ze zakladatelské listiny. 

Kverulant tvrdí, že Duka a jeho nejbližší spolupracovníci budou muset brzy úřad opustit, jelikož má dojít ke změně na pozici pražského arcibiskupa. „Kverulant se domnívá, že právě tito lidé jsou hlavními hybateli celého tunelu a že právě oni si v nadaci přichystali teplá místa,“ tvrdí organizace. „První, stejně jako jakékoli další členy orgánů nadace lze kdykoli odvolat, nebudou-li plnit své povinnosti řádně,“ oponuje církev.

Podle webu je celá směna pozemků problematická i z dalších důvodů. „Kdyby církev počkala, až budou oba pozemky zapsány jako stavební pozemky, mohla by jistě žádat větší cenu,“ píše Kverulant. „Té největší ceny za pozemky by církev jistě dosáhla pořádáním veřejné dražby,“ dodává. Podobné je to s nákupem bytů. „Pokud církev chce kupovat byty v době, kdy se odborníci shodují, že jejich cena je nadhodnocena, měla tak učinit veřejnou soutěží,“ tvrdí v článku Kverulant.

Pražská arcidiecéze si podle Kverulanta navíc měla vyžádat souhlas k převodu od Vatikánu, jelikož hodnota pozemků převyšuje 40 milionů korun, což neudělala. Kverulant se proto obrátil do Vatikánu s dopisem, že Duka vyvedením majetku za nejméně 250 milionů korun mimo církev porušil kanonické právo.

Arcibiskupství pražské tvrdí, že informace zveřejněné na webu Kverulant.org jsou útokem jejich bývalého zaměstnance Vojtěcha Razimy, zakladatele Kverulanta. „Poté co s ním Arcibiskupství pražské muselo ukončit pracovní poměr výpovědí z důvodu porušování jeho pracovních povinností, začal veřejně poškozovat řadu představitelů Arcibiskupství pražského,“ říká mluvčí Prinz.

Arcibiskupství a všechny jeho relevantní orgány jsou podle Prinze plně informovány o veškerých úkonech, které Kverulant zpochybnil. „Všechna jednání podléhají interním schvalovacím procesům a jsou dlouhodobě plánována a podléhají systému interní kontroly,“ tvrdí mluvčí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist