Rada České televize ve středu vyzvala generálního ředitele Petra Dvořáka, aby do pátku vysvětlil svůj možný střet zájmů kvůli spoluvlastnictví počítačové školy Gopas. Dvořák má v Gopasu podle radní Hany Lipovské čtvrtinový podíl a Česká televize si u firmy v minulosti objednávala školení. Dvořák se jednání rady neúčastnil z vážných rodinných důvodů. K závěrům jednání se později vyjádřil prostřednictvím twitteru České televize. 

Obvinění radní Lipovské označil za manipulativní a zmatené a uvedl, že pokud by měl možnost se jednání účastnit, na vše by odpověděl a konspirace kolem propojení firem vyvrátil. „Trvám na tom, že nejsem ve střetu zájmů a že na tom, že od devadesátých let vlastním podíl ve společnosti Gopas, která poskytuje IT školení, není nic nezákonného ani nemorálního,“ prohlásil Dvořák. „Naopak krok, kterým radní Lipovská postoupila jakési materiály k posouzení Bezpečnostní radě státu vedené premiérem a bezpečnostním výborům Parlamentu, považuji za extrémní výraz politizace agendy Rady ČT,“ dodal.

Radní po Dvořákovi mimo jiné chtějí informace, proč radě neoznámil svůj podíl v Gopasu, proč jej nejprve držel přes firmy v daňových rájích a později se rozhodl jej vlastnit napřímo nebo proč nevyzval ČT, aby s Gopasem neuzavírala žádné smlouvy. Generální ředitel má také sdělit, zda vedle Gopasu vlastní podíly v dalších firmách spolu s šéfem a spoluvlastníkem skupiny PPF Ladislavem Bartoníčkem či dalšími lidmi. Vztahy mezi ČT a Gopasem od roku 2011, kdy je Dvořák ve funkci, má do 21. dubna prošetřit také dozorčí komise.

Lipovská během více než dvacetiminutového vystoupení uvedla, že podle jejích zjištění Dvořák svým angažmá v počítačové škole porušuje zákon o ČT i kodex ČT. Upozornila na to, že Bartoníček řídí investiční skupinu PPF, která je vlastníkem komerční televize Nova nebo O2 TV, což jsou konkurenti České televize. Dvořákem spoluvlastněný Gopas dostává podle ní zakázky od ministerstev vnitra a obrany nebo Národního úřadu pro komunikační a informační bezpečnost. Několik měsíců po svém nástupu do funkce generálního ředitele ČT Dvořák zároveň působil v řídících orgánech školy, uvedla radní.

Závěry Lipovské předseda rady Pavel Matocha označil za závažné a „trošku vyrážející dech“, načež jednání rady přerušil a vyzval přítomné radní k neveřejné pořadě. Radní se po více než hodině vrátili do konferenčního sálu, spojili se s radními, kteří se jednání účastnili formou videopřenosu, a vyhlásili další interní poradu rady, pro kterou nechali vypnout veřejný audio záznam. Po opětovném připojení nechala rada na návrh Lipovské hlasovat o výzvě Dvořákovi. 

Během přerušeného jednání se na sociálních sítích objevily informace, že Lipovská s sebou přivedla na jednání kriminální policii, podle mluvčí ČT Karolíny Blinkové šlo o ochranku Lipovské. Ta se obecně zmínila o tom, že radní čelí v poslední době výhrůžkám. Dva muži, kteří Lipovskou do budovy ČT doprovodili, pro pořad Newsroom ČT24 uvedli, že jsou policisté, a dále odkázali na vyjádření mluvčího pražské policie. „Policie ČR v budově ČT neprovádí úkony trestního řízení ani šetření jakkoliv související s činností České televize. Policisté zde plní úkoly dle zákona, které souvisí s potenciálním ohrožením života a zdraví konkrétní fyzické osoby,“ uvedla pak pražská policie na Twitteru.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru k přítomnosti dvou policistů v budově ČT uvedl, že poskytují krátkodobou ochranu členovi Rady ČT. Žádný jiný zásah v budově ČT podle něj neprobíhá. Stálá komise Senátu pro sdělovací prostředky v tiskové zprávě vyzvala Hamáčka k prošetření věci. „Zejména požadujeme vysvětlení, zda přidělení členové ochranné služby policie České republiky mají automatické oprávnění ke vstupu do budov České televize a proč o jejich vstupu nebyl informován management České televize,“ uvedla komise.

Již na minulém zasedání rada řešila Dvořákovo angažmá v čele správní rady fotografické výstavní síně Leica Gallery. Nakonec dala úkol dozorčí komisi, aby možný střet zájmů v souvislosti s Leica Gallery prověřila. Rada také na poslední chvíli do výroční zprávy o činnosti ČT za loňský rok dostala dovětek o neadekvátním prostoru pro zástupce strany SPD ve zpravodajských a diskusních pořadech s ohledem na její zastoupení ve sněmovně. Podle některých mediálních expertů mohou tyto kroky vést k odvolání generálního ředitele.

Dvořák na Kavčí hory přišel na podzim 2011 po sedmi letech v čele komerční Novy. Od října 2017 vykonává druhý šestiletý mandát. Jeho vztahy s Radou ČT se výrazně zhoršily po její loňské obměně, kdy do kontrolního orgánu zasedl novinář Pavel Matocha, který je nynějším předsedou rady, ekonomka a spolupracovnice Jany Bobošíkové Hana Lipovská nebo moderátor Luboš Xaver Veselý.