S úderem páteční osmé hodiny se spustil asi nejsledovanější web v historii českého státu. Centrální rezervační systém pro očkování, který zájemci najdou na stránce registrace.mzcr.cz, umožní zhruba 441 tisícům seniorů starších 80 let hlásit se na termín vakcinace proti nemoci covid-19. Další zájemci budou následovat v únoru.

Krátce po spuštění se v systému vyskytly první problémy. Zpožďuje se zasílání PIN kódů potřebných k registraci. Některé PIN kódy, jež uživatelům dorazí, v systému nefungují. Nedostupná je také informační linka 1221.

 

Na start rezervací s napětím čekal i vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla. Jako ředitel Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) měl na starosti přípravy systému, který rozhodne i o rozvozu vakcíny do očkovacích center v celém Česku. Za jeho vytvoření a balíček několika další služeb pro chytrou karanténu, jako je aplikace e-Rouška, za něj ministerstvo zdravotnictví zaplatí přes 16 milionů korun. Vyplývá to z Registru smluv.

"Postavili jsme to, věříme, že to dáme. Udělali jsme maximum z hlediska vývoje, zátěže i bezpečnosti. Aby to bylo dobré řešení, správně navržené, funkční a aby to tu zátěž ustálo," říká Dzurilla pro HN. Rozhovor se odehrával ve čtvrtek v noci, protože ještě přes den dobíhaly poslední zátěžové testy. Měly ukázat, jestli systém nezkolabuje po přihlášení velkého počtu zájemců o očkování najednou.

HN: Od vypuknutí první vlny pandemie před rokem se hovoří o nutnosti očkování. Proč jste začali stavět centrální systém pro registraci k vakcínám až v prosinci? 

Čekali jsme na očkovací strategii. Jinak bychom tam nemohli zadat parametry pro přidělení pořadí zájemcům. Tedy že se budou lidé rozdělovat podle věku, v další fázi podle povolání a anamnézy. Vláda to zveřejnila až nedávno. Jde to ruku v ruce - nejdřív zadání, potom systém.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se