Silné bouřky, které odpoledne zasáhly část Česka, komplikovaly dopravu hlavně na železnici a zaměstnaly hasiče. Do 19:00 zasahovali v souvislosti s počasím v 542 případech, hlavně v Pardubickém, Královéhradeckém, Olomouckém a Středočeském kraji a v Praze. Většinou odstraňovali popadané stromy nebo čerpali vodu ze zatopených míst. Na Trutnovsku museli evakuovat dětský tábor. Bouřka taky zkomplikovala provoz tramvají a vlaků na území hlavního města.

Bouřka provázená silným větrem, která se prohnala v pátek v podvečer Přerovskem, poničila zemědělskému družstvu v Kokorách 16 hektarů chmelnic. Podle předsedy ZD Kokory Vladimíra Lichnovského jde zhruba o desetinu celkové plochy chmelnic, které největší producent chmele v regionu spravuje. Škody se odhadují zhruba na 20 milionů korun, řekl ČTK Lichnovský. Pohroma přišla týden před zahájením sklizně, kdy jsou porosty nejtěžší. Následky bouřky odstraňují i na ostatních místech v Olomouckém kraji.

Pražští hasiči museli vyjet téměř k 50 zásahům. Čerpali vodu ze sklepů a zatopených silnic a odstraňovali spadlý strom. Bouřka v hlavním městě také komplikovala provoz tramvají a vlaků. Kvůli výpadku proudu po zásahu bleskem byl zhruba na dvě hodiny přerušen provoz na železnici mezi pražským Smíchovem a Radotínem. Vyplývá to z informací na webu Českých drah, pražského dopravního podniku a na twitterovém účtu hasičů.

Na měřicích stanicích na severním a západním okraji Prahy spadlo za hodinu v bouřce 50 až 60 milimetrů srážek, uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Vlaky mezi smíchovským nádražím a Radotínem na frekventované trati z Prahy do Berouna přestaly jezdit kolem 17:10. Důvodem byl výpadek napájení trakčního vedení po úderu blesku. České dráhy proto zavedly náhradní autobusovou dopravu. V 19:30 se vlaky mezi Smíchovem a Radotínem opět rozjely.

Vlakovou dopravu v hlavním městě už v pátek po poledni narušila krádež kabelů na nádraží ve Vršovicích. Provoz mezi Hostivaří a hlavním nádražím je stále omezený. Část vlaků jezdí odklonem přes Malešice.

Silný déšť komplikoval také tramvajovou dopravu. Kolem 17:30 zhruba na 20 minut nejezdily tramvaje mezi Malovankou a Pohořelcem. Na více než hodinu byl přerušený i provoz linky 17 mezi zastávkami Nádraží Holešovice a Ke Stírce. Důvodem bylo zaplavení křižovatky ulic Pod Lisem a Povltavská v Troji.

V souvislosti s odpolední prudkou bouřkou provázenou vydatným deštěm vyjížděli pražští hasiči zatím k 50 událostem. Šlo o zatopené sklepy a laguny na komunikacích. "V několika případech spadl strom na vozovku, v jednom případě hasiči odstranili spadlou střechu z komunikace," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Hasiči odklízeli stromy a odčerpávali vodu ze sklepů

V Pardubickém kraji pomáhali hasiči po bouřích s přívalovými dešti na desítkách míst. Čerpali vodu ze zaplavených sklepů a domů, odklízeli spadlé stromy. Největší problémy byly kolem Litomyšle, Moravské Třebové a Chocně. "Voda většinou stekla z polí a luk do vesnic. Rozvodnily se také některé malé potůčky," uvedl operační důstojník krajských hasičů.

Hladina Novohradky v Luži na Chrudimsku překročila v 18:00 nejnižší povodňový stupeň. O hodinu později zřejmě kulminovala. Stupeň bdělosti platil v podvečer také na Svitavsku na Třebůvce v Mezihoří a Úsobrnském potoce v Jaroměřicích.

Mezi Chocní a Brandýsem nad Orlicí zaplavila voda po přívalovém dešti obě koleje na železničním koridoru z Prahy na Moravu. Provoz byl asi hodinu přerušený. Od 15:50 vlaky projížděly sníženou rychlostí.

V sousedním Královéhradeckém kraji museli hasiči po silné bouřce evakuovat dětský tábor na Trutnovsku. Asi 60 dětí převezli do náhradního ubytování.

Železniční provoz byl odpoledne kvůli silným bouřím krátce přerušen také v Libereckém kraji mezi stanicemi Mimoň a Brniště na Českolipsku. Na trať se dostalo kamení a bahno. "Bylo to na úseku několika set metrů," řekl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš. Trať se povedlo vyčistit po 16:00.

V Olomouckém kraji odpoledne hasiči vyjížděli zhruba k pěti desítkám zásahům souvisejícím s počasím. "Jedná se o splavené bahno z polí a popadané stromy. Čerpalo se i několik sklepů. Události byly soustředěny do okresů Šumperk, Přerov a Olomouc," uvedl mluvčí Radek Buryánek. Například v Přerově odstraňovali hasiči spadlé stromy v ulici Budovatelů. Zasažena byla i zaparkovaná vozidla, vše se však obešlo bez zranění.

Ve Středočeském kraji je nejvíce zasaženo Kutnohorsko. Zvýšený počet výjezdů mají hasiči téměř ve všech středočeských okresech.

V Kutné Hoře pomáhali hasiči u vyplaveného panelového domu. "Na střeše se ucpal odtok," uvedl Gabriel. Na několika místech odčerpávali vodu, například v Dřetovicích a Stehelčevsi na Kladensku. Na Benešovsku, Kolínsku a v okresech Praha-západ a Praha-východ odstraňovali padlé stromy. Celkově není podle mluvčího situace zatím nijak mimořádná.

Související