Průměrná nabídková cena volných nových bytů v Praze na konci dubna meziročně vzrostla o osm procent na 115 700 korun za metr čtvereční. Tempo růstu bylo posledních sedm měsíců zhruba stejné. Počet volných dostupných bytů v nabídce developerů na konci dubna meziročně klesl o 6,6 procenta na 5392. Vyplývá to z údajů poradenské společnosti Deloitte, které má k dispozici ČTK.

Do přímé nabídky developerů přibylo v březnu a dubnu 965 bytů v 15 projektech. Počet bytů meziročně klesl zhruba o pětinu.

Nejdražším pražským obvodem zůstává Praha 1 s průměrnou cenou 194 200 korun za metr čtvereční bytové plochy. Nejlevnější je Praha 9 s průměrem 102 900 korun. Meziročně ceny nejvíce vzrostly v Praze 3, více než o čtvrtinu. Naopak nové byty meziročně zlevnily v Praze 8, o 1,4 procenta.

V porovnání se stavem na konci února vzrostly v hlavním městě ceny v průměru o procento. Nejvíce v Praze 8 (o 5,3 procenta). Ceny klesly ve čtyřech městských částech, nejvíce v Praze 4 (o 3,6 procenta).

Téměř dvě pětiny bytů v nabídce developerů patřily do kategorie 2+KK. Následovaly byty 3+KK (26 procent), 1+KK (22 procent) a 4+KK (deset procent).

V březnu a dubnu developeři v Praze prodali 454 nových bytů, meziročně zhruba o dvě pětiny méně. Nejvíce patřilo společnosti Finep (84), následovaly Central Group (64), Moravská Stavební - Invest (32), Trigema (29) a Star Group (27).

Praha v posledních letech čelí bytové krizi. Nedostatek bytů vyvolal prudký růst cen. Podle dřívější studie Deloittu ceny bytů v Praze ani v krátkodobém horizontu výrazně neklesnou, po odeznění krizových opatření proti šíření koronaviru budou dále růst. Ani v minulé krizi po roce 2008 byty výrazně nezlevnily. Jak uvedli analytici Deloittu, developeři spíše omezí nabídku, než aby prodávali se ztrátou.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist