Vláda se chystá od pondělí znovu otevřít vysoké školy. Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima se o tom dozvěděl tak jako celý národ – z tiskové konference vlády ve čtvrtek večer. "Kdybychom o tom věděli o pár dní dřív, mohli bychom plnohodnotně učit už od pondělí," říká. Ačkoliv vláda od pondělí povolí shromažďování deseti lidí, studenti budou moci být v učebnách maximálně po pěti. Budou se tak muset střídat a část studia včetně zkoušek nadále dělat distančně. Zima věří, že studentů už v polovině května bude moct být v jedné učebně až dvacet.

V pondělí se na vysoké školy vrátí studenti. Máte z toho radost? 

Mám radost, že se vysoké školy pomalu budou navracet do normálnějšího režimu. Mám také radost, že budou opět probíhat konzultace se studenty, praktická výuka, zkoušky, laboratorní cvičení. I když zatím jen v malých skupinách. Vláda schválila, že se od pondělí může scházet až deset lidí. Nás ale ministerstvo školství dnes ráno informovalo, že můžeme mít skupiny maximálně pěti studentů. Byl bych radši, kdyby jich také mohlo být deset. Věřím ale, že se to s dalším uvolňováním zkoriguje. Ministerstvo školství chce jednat s ministerstvem zdravotnictví o navýšení počtu studentů na deset nebo dvacet, samozřejmě při zachování hygienických pravidel.

O návratu studentů se vysoké školy dozvěděly ve čtvrtek večer. Stihnete na to univerzitu nachystat během čtyř dnů?

Kdybychom o tom věděli o pár dní dřív, mohli bychom plnohodnotně učit už od pondělí. Jestliže se informaci dozvíte na tiskové konferenci kolem deváté večer a další pokyny dostanete v pátek v ranních hodinách, tak je jasné, že budete mít prodlevu. Život na naší univerzitě se ale nezastavil ani v krizové době, kdy probíhala distanční výuka i zkoušky. Příští týden tedy bude na jednotlivých fakultách probíhat příprava na rozjezd praktické výuky, kterou spustíme od 4. května. Takže příští týden bude takový přípravný a studenti se budou moci setkávat s vyučujícími na konzultacích.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se