V Česku zemřel první pacient s nemocí Covid-19. Byl to pětadevadesátiletý muž hospitalizovaný v pražské Nemocnici na Bulovce. Trpěl dalšími nemocemi, zejména srdečními, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.

"Pacient žil v domově důchodců, byl převezen do Nemocnice na Bulovce 18. 3. s tím, že tento den u něj byla potvrzena nemoc Covid-19. Byl na standardním lůžku, nebyl na JIP, byl ale velmi nemocný, měl chronické srdeční selhání, měl chronickou ischemickou chorobu srdeční, měl kardiostimulátor," doplnil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jeho vyjádření uvedla Česká televize.

Podle Vojtěcha se prověřuje místo nakažení. "Domov pro seniory, kde zesnulý žil, přijal opatření a pacienty oddělil, žádní další nakažení tam ale nejsou," dodal Vojtěch.

"Důvodem úmrtí bylo celkové vyčerpání orgánových rezerv u pacienta s četnými interními komorbiditami," uvedl v tiskové zprávě ministerstva zdravotnictví ošetřující lékař Infekční kliniky Nemocnice na Bulovce. Nemocnice na Twitteru uvedla, že "pacient měl dlouhodobé chronické zdravotní obtíže související s vysokým věkem".

"Ten organismus byl vyčerpán, bylo mu 95 let. Řekl bych, že spíš zemřel s koronavirem než na koronavirus," řekl v České televizi náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Pro pacienta tak nemocnice podle něj nemohla žádat o experimentální lék Remdesivir, který z USA míří pro jiného z českých pacientů.

"Je to nesmírně smutná zpráva. Bohužel podle toho, jak sledujeme vývoj onemocnění, jsme museli s tímto momentem počítat," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Celkem je v Česku přes 1100 prokázaných případů nákazy novým typem koronaviru, první se objevily 1. března. V nemocnicích leží přes 70 nemocných, většina je v domácích karanténách. Na jednotkách intenzivní péče je 19 z nich, 11 potřebuje plicní ventilaci a jeden přístroj na mimotělní okysličování krve.

Šest lidí se z nákazy vyléčilo, první za vyléčené označili 16. března lékaři z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.