Novým koronavirem se ve světě nakazilo více než 101 tisíc lidí a dalších 3400 už nákaze podlehlo. Nemoc zvaná COVID-19 se rozšířila z města Wu-chan v čínské provincii Chu-pej, kde je také nejvíce nakažených a zemřelých. Dalšími nejvíce postiženými zeměmi jsou Jižní Korea a Írán, kde jsou tisíce infikovaných a stovky mrtvých.

V Evropě je nejhorší situace v Itálii, kde je přes 7300 nakažených a 366 mrtvých. Italská vláda kvůli tomu v neděli vyhlásila karanténu pro sever země. Ta se týká 16 milionů lidí a je vyhlášena do 3. dubna. Znamená to, že Itálie omezuje cesty do regionů Lombardie, Emilia-Romagna, Piemont a Veneto. Zároveň se ruší sportovní a kulturní akce a omezen je i provoz barů a restaurací. Uzavřeny mají být i lyžařské resorty a plavecké bazény. Zdravotníkům byla zrušena dovolená.

V Česku se novým koronavirem nakazilo 32 lidí. Během neděle testy potvrdily nákazu u šesti lidí. Mezi nimi jsou čtyři lidé, kteří se vrátili z Itálie a rodinný příbuzný. Šestým nakaženým je muž z Hradce Králové, jehož nákaza souvisí s případy z amerického Bostonu. Všech šest nakažených zůstává v domácí karanténě. Celkem 27 případů koronaviru v Česku má souvislost s Itálií. Jde o 24 lidí, kteří tam pobývali a tři, kteří se od nich nakazili. Dalších pět případů má vazby na americký Boston.

Aby zabránila šíření nemoci COVID-19, přijala česká vláda několik opatření. Lidé vracející se z Itálie, a to včetně cizinců s trvalým pobytem, mají preventivně zůstat dva týdny v domácí karanténě. Povinnost ale neplatí pro řidiče kamionů, zdravotníky a piloty. Přerušené jsou i lety do severní Itálie, Jižní Koreje a Číny. Česko zároveň přestalo vydávat víza na zastupitelství íránském Teheránu. Na letištích a nádražích běží informační kampaň a jsou zavedena zpřísněná hygienická opatření. Ministerstvo zdravotnictví zároveň zakázalo běžný prodej respirátorů FFP3 a vývoz dezinfekční přípravků na ruce. Zrušeny jsou i některé sportovní a kulturní akce i některé veletrhy. Rizikovost všech hromadných akcí nad 5000 osob mají posuzovat krajské hygienické stanice.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
22:24
Ve Francii zakázali akce s účastí vyšší než 1000 lidí

Ve Francii budou nyní zakázány akce s účastí převyšující 1000 lidí. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Olivier Véran po více než dvouhodinovém jednání bezpečnostní rady státu v Elysejském paláci. Ve Francii se dosud potvrdilo 1126 případů nákazy koronavirem a 19 lidí nemoci COVID-19 podlehlo.

21:36
V italských věznicích vypukly vzpoury

Ve čtyřech italských věznicích vypukly vzpoury proti novým opatřením, jež mají zamezit šíření koronaviru. Jeden vězeň zemřel, píší italská média.

21:26

 

20:45
Bratislavský kraj se rozhodl uzavřít školy

Bratislavský kraj se dnes kvůli šíření koronaviru rozhodl na týden preventivně uzavřít střední školy, které spadají do jeho působnosti. S odvoláním na bratislavského hejtmana Juraje Drobu o tom informovala slovenská média. Uzavírka se týká i některých základních škol a univerzit. Slovensko nyní eviduje pět případů nákazy novým typem koronaviru.

19:25
V Česku je 32 lidí nakažených koronavirem

V Česku je 32 případů nákazy koronavirem. Posledním je muž z Hradce Králové, který má spojitost s případy z Bostonu, řekl Primě ministr zdravotnictví.

18:37
V Itálii viru podlehlo dalších 133 lidí

V Itálii novému typu koronaviru podlehlo dalších 133 lidí, celkový počet mrtvých v zemi vystoupal na 366. Počet potvrzených případů vzrostl na 7375.

18:09
Koronaviru v Egyptě podlehl 60letý německý turista

Nový koronavirus byl v Egyptě příčinou úmrtí 60letého německého turisty. Oznámilo to dnes egyptské ministerstvo zdravotnictví. Podle agentury DPA jde o první známou oběť nemoci COVID-19 v Africe.

17:49
Zeman varoval před panikou kvůli koronaviru

Prezident Miloš Zeman varoval před panikou v souvislosti s rozšířením nákazy novým typem koronaviru. Nejhorší, co by mohlo Česko potkat, je strach, řekl dnes na úvod koncertu na Pražském hradě k sedmému výročí své inaugurace. Vyjádřil podporu opatřením, která vláda v souvislosti s nákazou přijala.

17:39
Organizátoři veřejných akcí přišli o zakázky přes 700 milionů korun

Kvůli opatřením před šířením koronaviru přišli organizátoři společenských či veřejných akcí v příštích třech týdnech o zakázky v hodnotě přes 700 milionů korun. Museli zrušit 70 až 90 procent zakázek. Uvedla to dnes Česká eventová asociace, která sdružuje agentury zabývající pořádáním akcí, v otevřeném dopise premiérovi Andreji Babišovi.

16:31
31. případ koronaviru v Česku

Česko má 31 případů koronaviru. Babiš řekl ČT, že se objevily tři nové. Zatím není jasné, o koho jde. Během dneška zatím přibylo 5 nových nakažených.