Na 95 tisíc nakažených a 3286 mrtvých si zatím ve světě vyžádala epidemie nového koronaviru. Nákaza Covid-19 se rozšířila z Číny, kde je také nejvíce obětí. Dalšími postiženými zeměmi jsou Jižní Korea, Japonsko a Írán.

V Evropě se virus rozšířil hlavně v Itálii, kde zatím zemřelo 107 lidí.

V Česku se koronavirem nakazilo celkem 12 osob. Ve čtvrtek potvrdila Národní referenční laboratoř další čtyři pozitivní vyšetření. Ve dvou případech se jedná osoby, které přišly do kontaktu s lidmi, u kterých byl virus potvrzen již v minulých dnech. Tři nově nakažení jsou v izolaci v Nemocnici na Bulovce, jedna pacientka je hospitalizována v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. 

Ve středu se nákaza potvrdila u matky dvou dětí ze Základní školy Antonína Čermáka v Praze 6. Nakažené jsou také dvě zahraniční turistky, učitel z České zemědělské univerzity a čtyři lidé z Děčína, kteří byli společně lyžovat. Všichni se nakazili v Itálii.

Bezpečnostní rada státu ve středu rozhodla, že zatím nebude kvůli novému koronaviru omezovat hromadné akce. Nákaza se totiž nerozšiřuje. Všechny akce a shromáždění nad pět tisíc lidí budou ale pořadatelé podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) muset hlásit krajským hygienickým stanicím, aby posoudily riziko.

Rozhodnutí nevpustit diváky na víkendový Světový pohár v biatlonu ale platí. 

"Pokud to nikdo nepochopil, je to akce nad sto tisíc lidí," uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Naposledy se Světový pohár konal v Itálii, odkud podle něj jeden nakažený divák odjel do Německa. 

Aby omezilo šíření nemoci, zakázalo ministerstvo zdravotnictví volný prodej respirátorů třídy FFP3 všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy. Úřad má také signály o nedostatku dezinfekce v různých institucích, a chce proto zakázat i vývoz dezinfekce.

Ministerstvo financí začalo regulovat ceny respirátorů. V případě respirátorů vyrobených v EU úřad stanovil maximální cenu pro konečné spotřebitele na 175 korun bez DPH. U respirátorů vyrobených mimo EU je limit stanoven na 350 korun bez DPH. Cílem opatření je zamezit zneužívání současné situace kolem šíření nového koronaviru.

Od čtvrtka je navíc přerušené letecké spojení mezi Českou republikou a severoitalskými regiony a Jižní Korejí kvůli obavám z šíření nového typu koronaviru. Vládou nařízený zákaz se dotkl asi 50 letů týdně. Již dříve vláda zastavila na dobu neurčitou přímé lety do Číny.

Počet nakažených a obětí aktuálně nejrychleji roste v Itálii. Země hlásí 148 mrtvých, o 41 více než ve středu, a 3858 infikovaných, což znamená jednodenní nárůst o téměř 800. V pevninské Číně počet obětí přesáhl 3000 a nakažených je přes 80 400. Některé země včetně Itálie ve snaze bránit šíření nákazy uzavírají školy, jiné zamezují vstupu lidí ze zemí, kde se infekce vyskytuje. 

V pevninské Číně, do které se nepočítají autonomní Hongkong a Macao, ve středu počet nově nakažených stoupl o 139, tedy o něco výrazněji než za úterý.

On-line reportáž

Vypnout obnovování
22:58
On-line reportáž končí

Pro dnešek ukončujeme on-line reportáž, budeme v ní pokračovat opět zítra. Děkujeme za vaši přízeň.

22:42
Akcie v USA prudce klesly

Americké akcie dnes kvůli šíření nového typu koronaviru prudce klesly a jejich hlavní indexy odepsaly přes tři procenta. Akciové trhy tento týden zčásti kvůli nejistotě, jaký bude mít šíření nákazy ekonomický dopad, uzavírají obchodování se značnými výkyvy.

22:28
Jeden z nakažených v Česku je lékař v Praze

Jeden z nakažených novým koronavirem v Česku pracuje jako lékař v Praze. Vrátil se ze severní Itálie. Informaci ČTK dnes potvrdil mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík. Zdravotní sestra z lékařovy ordinace podle mluvčího připravuje seznam všech pacientů, se kterými nakažený pracoval během dvou dnů, kdy měl jen lehké zdravotní potíže.

21:56
Ministr zdravotnictví zakázal vývoz dezinfekcí na ruce

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zakázal kvůli šíření nového typu koronaviru vývoz dezinfekčních přípravků na ruce do zahraničí. Opatření platí od pátku a týká se všech kromě výrobců, uvedl ministr dnes večer na twitteru. Cílem je podle něj zajistit dostatek dezinfekce pro osobní hygienu na českém území pro účinnější boj s nákazou a také zamezit spekulacím s těmito výrobky. Ministerstvo už tento týden zakázalo vyvážet respirátory třídy FFP3.

21:42
Ve Španělsku se nakazilo 11 lidí z domova pro seniory

Deset klientů a jeden zaměstnanec jednoho z domovů pro seniory v Madridu se nakazili novým typem koronaviru. Informoval o tom dnes španělský list El País. V celém Španělsku je k dnešnímu dni 280 nakažených, tři lidé nemoci COVID-19 podlehli. Poslední obětí ohlášenou dnes je podle agentury EFE právě jedna z obyvatelek zasaženého domova důchodců.

20:09
Evropský parlament zrušil zasedání ve Štrasburku

Evropský parlament dnes kvůli šíření nového typu koronaviru zrušil své plenární zasedání ve Štrasburku, které mělo začít již příští pondělí. S odvoláním na předsedu Davida Sassoliho o tom dnes informovala agentura AFP. Poslanci se podle ní místo francouzského města sejdou ve svém sídle v Bruselu.

19:52
Soukromá laboratoř Agel Agellab bude testovat koronavirus

Soukromá laboratoř společnosti Agel Agellab bude v Ostravě-Vítkovicích testovat vzorky na koronavirus. Dnes to laboratoři povolil Státní zdravotní ústav. ČTK to řekla tisková mluvčí skupiny Agel Radka Miloševská. Laboratoře o povolení požádaly, náklady spojené s testy bude proplácet pojišťovna. Dosud testy provádělo jen pět nemocnic a zdravotních ústavů.

19:40
Brno ruší elektrotechnický a zemědělský veletrh

Na brněnském výstavišti se letos v obvyklých termínech neuskuteční veletrh elektrotechniky Amper ani zemědělský veletrh Techagro. Mluvčí veletrhů Jiří Smetana ČTK potvrdil, že Techagro, které se koná jednou za dva roky, se uskuteční v náhradním termínu. Pořadatelé Amperu informovali, že veletrh letos nebude, uskuteční se až příští rok. Důvodem jsou obavy z opatření v souvislosti se šířením koronaviru.

19:28
Mnoho zemí není na koronavirus připraveno, tvrdí WHO

Příliš mnoho zemí světa ještě není odpovídajícím způsobem připraveno na možné další rozšíření nového typu koronaviru. Upozornil na to dnes v Ženevě generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. WHO se podle něj nedomnívá, že by mělo být upuštěno od snah o zadržení viru, ačkoli někteří lidé tvrdí, že už jde o pandemii.

19:15
Ruský turistický průmysl kvůli nákaze zaznamenal velkou ztrátu

Ruský turistický průmysl již kvůli novému typu koronaviru přišel o 27 miliard rublů (více než devět miliard korun). Uvedlo to dnes podle agentury Reuters Sdružení ruských cestovních kanceláří (ATOR) v žádosti o státní podporu. Koronavirus má po celém světě negativní dopady na cestovní ruch, protože firmy omezují služební cesty, aerolinky ruší lety a lidé odkládají dovolené.