Jiří Zimola v pondělí rezignoval na pozici krajského předsedy ČSSD. Rezignovali i dva místopředsedové. Kandidátku ČSSD pro krajské volby v jižních Čechách povede hejtmanka Ivana Stráská, která to řekla v pondělí. Předseda ČSSD Jan Hamáček na dotaz uvedl, že pokud se Zimola takto rozhodl, "zcela jistě pro to má nějaký důvod, a věřím, že ho brzy sdělí." 

Zimola v pondělí řekl, že jihočeská ČSSD není ochotná dát na společnou kandidátku s hnutím Změna nezávislé osobnosti. Zváží, zda zůstane členem ČSSD, i to, zda bude kandidovat za Změnu.

Zimolovo hnutí Změna 2020 půjde do krajských voleb samostatně. Je otevřeno všem, jak nezávislým kandidátům, tak i členům ČSSD, uvedl v dopise, který poslal členům ČSSD, člen hnutí Změna 2020 David Slepička. Mrvka v pondělí řekl, že hnutí Změna chtělo postavit s ČSSD silnou společnou kandidátku, ale v ČSSD nebyla vůle. S některými lidmi v ČSSD se podle něj nedalo spolupracovat.

"Po poměrně emotivní debatě o hnutí Změna a způsobu, jakým se odehrávala registrace tohoto hnutí, několik lidí z předsednictva vyvodilo svou odpovědnost a rezignovalo," řekla hejtmanka. Hnutí Změna 2020 si s dalšími kolegy ze strany nechal loni zaregistrovat Zimola.

Slepička s dalšími členy sociální demokracie z Týna nad Vltavou své členství v ČSSD ukončil k 31. prosinci 2019.

Zimola řekl, že na pondělním jednání předsednictva pochopil, že nemůže splnit loňský slib, že dovede ČSSD k vítězství v krajských volbách. "Ze strany některých mých kolegů z jihočeské sociální demokracie se ukázala absolutní nechuť k tomu otevřít kandidátní listinu i nestraníkům, starostům, levicovým osobnostem, lidem z občanské společnosti, kteří by mohli kandidátní listinu oživit a kvůli kterým jsme pracovali na projektu hnutí Změna 2020," řekl Zimola.

Podle Zimolova vyjádření mají jeho kolegové "obrovský" strach z toho, že kdyby se spojily kandidátky ČSSD a Změny 2020, mohli by přijít o lepší místa na kandidátce. "Anebo by dokonce třeba ve volbách mohli lidé vykroužkovat své oblíbené osobnosti a starosty. Převládl strach, že by na ně nemusel mandát zbýt. Byl jsem z toho velmi smutný, protože myslím, že jediná šance pro sociální demokracii je dnes právě v tom, otevřít své kandidátky nezávislým osobnostem, jinak nepřežijeme. Opět zvítězila ta typická česká, v tomto případě jihočeská malost a bližší košile než kabát," řekl Zimola.

Hnutí Změna je otevřené všem, jak nezávislým kandidátům, tak i členům ČSSD, uvedl v dopise členům ČSSD člen hnutí Změna 2020 David Slepička, který ukončil členství v sociální demokracii. Zimola uvedl, že ho Slepička oslovil, aby za hnutí kandidoval. Nabídku zvažuje.

"Nechci zůstat na půli cesty. Tuhle možnost nevylučuji, ale teď je to příliš čerstvé," řekl. Předpokládá, že předsednictvo ČSSD by mu nedalo souhlas kandidovat za Změnu, kdyby zůstal členem sociální demokracie. "Budu si asi muset vybrat. Může k tomu dojít v řádu týdnů, měsíců," uvedl.

Připomněl, že byl 11 let krajským předsedou, a řekl, že se nemá za co stydět. Míní, že za těch 11 let zažila jihočeská ČSSD své nejlepší období.

"Určitě to nebylo jen kvůli mně, ale troufám si trošku neskromně tvrdit, že jsem na tom měl svůj podíl. Dnes se ukázalo, že strach z voleb a obava ze ztráty lukrativních míst některých mých kolegů, bohužel včetně paní hejtmanky Stráské nebo pana radního Kráka, pana náměstka (Jaromíra) Nováka, jsou tak velké, že tihle lidé nejsou absolutně ochotni připustit, že by mohla být společná kandidátka s nezávislými. Velmi mě to mrzí, je to pro mě životní zkušenost, životní prozření, ale já se na tomhle nehodlám podílet, je to pro mě něco naprosto nepřijatelného," řekl Zimola.

Na funkci v předsednictvu podle něj dnes rezignoval i Jaromír Slíva, předseda klubu krajských zastupitelů. Podle Zimoly nejsou schopni nést odpovědnost za kandidátku, kdy na prvním místě za České Budějovice je zvolen Miroslav Joch. "Katastrofálně (Joch) prohrál v loňských komunálních volbách a místo, aby zpytoval svědomí a snažil se radši nikde neobjevovat, je opět jako jednička. To je pro mě naprosto nepřijatelná věc," řekl Zimola. Joch přislíbil své vyjádření k celé věci na úterní ráno.

Hejtmanka řekla, že na pondělním krajském předsednictvu byla všemi hlasy kromě svého nominována, aby vedla kandidátku do krajských voleb. Nominace dostala od pěti jihočeských okresních organizací.

"Ta situace v sociální demokracii v poslední době mě donutila k tomu, abych přehodnotila své rozhodnutí, že už nechci žádnou politickou kariéru. Především ty nominace a zadruhé to, co se dělo kolem sociální demokracie v posledních týdnech a kolem hnutí Změna. Mám tím na mysli neustálé měnění toho, kdo je duchovním otcem, zda je to model Šmarda, nebo model Netolický, nebo jak to bude a že to nebylo projednáváno s okresními organizacemi, ani s těmi krajskými," řekla Stráská.

Mrvka v pondělí řekl, že hnutí Změna ho oslovilo ke spolupráci, ale ještě se nerozhodl. Stále je členem ČSSD. Na pozici místopředsedy rezignoval, protože "s některými lidmi se spolupracovat nedá. Nejeví se to jako možné, není o to ani zájem. Platilo, že jsme měli zájem postavit silnou kandidátku (hnutí Změna) společně s ČSSD, která by měla nějaký výsledek ve volbách. Není vůle, a tam, kde není vůle, můžu těžko vykonávat nějakou činnost. Převzal jsem tím i odpovědnost za projekt, který jsme připravovali," řekl Mrvka, jenž je starostou Jindřichova Hradce.

Nové jihočeské vedení si ČSSD zvolí na příští krajské konferenci, řekla v pondělí hejtmanka.

ČSSD na jihu Čech krajské volby v roce 2016 vyhrála, získala 22,55 procenta hlasů a 15 mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO 2011 s 21,8 procenty a 12 mandáty, třetí ODS, která získala 14,55 procenta hlasů a osm mandátů. Kraji vládne koalice ČSSD, PRO jižní Čechy, Jihočeši 2012 a KDU-ČSL.